• Zarażamy uśmiechem i życzliwością :):)

          • Nasza szkoła przystępuje do akcji „Kutnowskie kamyki”. W związku z tym uczniowie proszeni są o zbieranie kamieni, na których w wolnej chwili będziemy wykonywać rysunki. Gotowe dzieła będzie można w drodze ze szkoły zostawić w dowolnym miejscu tak, aby ktoś inny mógłby go znaleźć i dzięki temu poczuć się lepiej. :)  Oczywiście samemu też można zrobić taki kamyk. Zbiory prosimy przynosić do szkolnej biblioteki. 

          • Bezpieczeństwo to ważna sprawa

          • 05 października odwiedził naszą szkołę  pan asp.sztab. Łukasz Sroczyński w ramach akcji „Odblaskowe pierwszaki”. Uczniowie wzięli udział w pogadance na temat bezpieczeństwa. Po spotkaniu nasi uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat właściwych zachowań w domu, w szkole, na dworze. Dowiedzieli się m.in., jak należy zachować się, kiedy ktoś obcy nas zaczepia lub gdy pies chodzi swobodnie po dworze. Rozmawialiśmy również na temat właściwego poruszania się po drodze. Pierwszaki chętnie zadawały pytania.

            Dziękujemy za wizytę!

          • Wycieczka do Michałówki

          • Klasa I A i I B udały się na wycieczkę do Michałówki. W ramach warsztatów uczniowie zrobili własne kolorowe i pachnące mydełka. Poznali indiańskie historie, zrobili własne indiańskie opaski. Nadali sobie imiona pasujące do ich umiejętności. Następnie zbudowali swoją wioskę, zbierali drewno i szyszki - bawiąc się w Indian. Zobaczyli również zwierzęta i dowiedzieli się kilku ciekawostek na ich temat. Jeździli także na przyczepie doczepionej do traktora, który przewiózł ich po pięknym zielonym terenie. Na koniec, klasy zjadły posiłek i zakupiły pamiątki. Pierwszą wycieczkę zaliczamy do udanych!

          • IIIb w Dobroniance

          •  

            Uczniowie klasy III b w dniu 2 października  2023 roku odwiedzili Park Zwierzątw obiekcie agroturystycznym Dobronianka.Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie wrażeń w kontakcie z przyrodą oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.Dzieci wzbogaciły swoje wiadomości dotyczące zwierząt żyjących w różnych regionach świata i zapoznały się z warunkami ich życia. Uczniowie mieli również możliwość karmienia  tych zwierząt i wysłuchania ciekawostek na ich temat. W części rekreacyjnej obiektu aktywnie spędzili czas na placu zabaw.

            Na zakończenie pobytu przy wspólnym ognisku piekli kiełbaski, które później z apetytem zajadali.

            Wycieczka była bardzo udana. Pogoda dopisała. Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni.

          • Wycieczka do Warszawy

          •  

                 W czwartek 5 października 2023 roku uczniowie klasy III a i III c zwiedzali  Warszawę. Kolejnymi punktami programu były: Lotnisko Chopina, Park Łazienkowski, taras widokowy na Stadionie Narodowym oraz Stare Miasto – tutaj dzieci  wysłuchały legendy o Syrence, obejrzały mury obronne z Barbakanem, pomnik Małego Powstańca, kolumnę Zygmunta III i Zamek Królewski z zewnątrz. Był też czas na zakup pamiątek.

            Największą atrakcją okazała się wizyta w Mc Donalds  w drodze powrotnej do domu. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Kutna.

          • W PAŁACU SASKIM

          • W środę 4 października uczniowie klasy V a wybrali się na zwiedzanie Pałacu Saskiego – kutnowskiego pałacu podróżnego króla Augusta III. Zainspirowani opowieściami naszego przewodnika, P. Grzegorza Skrzyneckiego, z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii i ciekawostek dotyczących pałacu (zobaczyliśmy m.in. stroje i meble z XVIII wieku, dowiedzieliśmy się co jadał król, gdzie przyjmował gości i gdzie spędzał czas tylko z najbliższą rodziną). Na zakończenie obejrzeliśmy krótkie filmy o dziejach naszego miasta oraz Bitwie nad Bzurą zwanej także bitwą pod Kutnem.

            Była to niezwykle interesująca lekcja historii.

          • „Sprzątamy Dla Polski”

          • W środę 4 października 2023 roku klasa III c wzięła udział  ogólnopolskiej akcji # Sprzątamy Dla Polski.

            Poza wyrabianiem nawyku odpowiedzialności środowiskowej uczniowie mieli możliwość  satysfakcji z dobrego społecznie uczynku. Zaczęliśmy od dobrego przygotowania się czyli rękawiczek i worków. Praca ta przyniosła dzieciom wiele radości.

          • Zwiedzanie jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej

          •   

            Dnia 3 października klasy VI a i b zwiedziły jednostkę wojskową w Leźnicy Wielkiej. Na placu głównym jednostki uczestniczyliśmy w pokazie broni przygotowanym specjalnie dla nas. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką jednostki, wyposażeniem, zadaniami oraz historią lotnictwa polskiego.

                     Po wstępie historycznym udaliśmy się do sali tradycji, w której zgromadzone są pamiątki I Dywizjonu Lotniczego oraz militaria. Dzięki miłej i życzliwej atmosferze dzieci zadawały pytania i oglądały różne wojskowe akcesoria.

                     Następnie udaliśmy się na lotnisko gdzie mogliśmy zobaczyć  helikoptery i pod okiem specjalistów zaglądaliśmy do wnętrza kabiny pilotów i zaspokajaliśmy swoją ciekawość uzyskując odpowiedzi na pytania.

                     Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam pokaz sprawności żołnierzy w tunelu aerodynamicznym, a ostatnim punktem było zwiedzanie Wojskowej Straży Pożarnej, gdzie zapoznano nas z wyposażeniem wozu i pokazem użycia armatek wodnych.

                     Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z żołnierzami mieliśmy okazję poznania trudnej i odpowiedzialnej profesji. To była wycieczka, która dostarczyła nam niesamowitych wrażeń i choć na chwilę poczuliśmy się prawdziwymi żołnierzami.

          • Światowy Dzień Jabłka

          • 28 września klasa IIa obchodziła Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Świętowanie tego dnia miało na celu promowanie zdrowego odżywiania się oraz zachęcanie do codziennego spożywania jabłek. Nasz kraj należy przecież do największych producentów jabłek w Europie!

            Z okazji „Dnia Jabłka” rodzice naszego kolegi Dominika, p. Marlena i Daniel Maćczak podarowali wszystkim uczniom z klas I-III pyszne jabłuszka. Dziękujemy!

          • Warsztaty garncarskie

          • 26.09.2023 r. klasy II a i II b uczestniczyły w warsztatach garncarskich rodziny Konopczyńskich w Bolimowie. Dzieci dowiedziały się jak dawniej wykonywano naczynia z gliny.  Sami również próbowały swoich sił na kole garncarskim. Na koniec było ognisko i pieczenie kiełbasek. Do domu, uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni.

             

             

          • Czytamy emocje!

          •  

                 02.10.2023r. uczniowie klasy III c uczestniczyli w warsztatach dotyczących emocji w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie. Teatr Kamishibai – papierowy teatr to technika opowiadania tekstu za pomocą plansz z ilustracją i skrzynią Butai. Lekcja biblioteczna  miała zainteresować dzieci formą, a później treścią i w rezultacie zachęcić do czytania książek. Morałem bajki jest postrzegania świata w różny sposób.

            Uczniowie rozmawiali o nastrojach i emocjach oraz napotykaniu różnych ludzi na swojej drodze. Prowadząca uświadomiła dzieciom, aby zwracały się do dorosłych mając problem z emocjami. Na koniec wszyscy rysowali swoje uczucia w zwierciadle.

            Do Biblioteki Pedagogicznej wrócimy w listopadzie!

          • ŻYWA LEKCJA HISTORII

          •  

            W dniach 29 i 30 września b.r. sześć uczennic z klasy 8b pod opieką s. Aurelii i p. Darii Domke wzięło udział w wycieczce pociągiem do Łańcuta, Markowej i Przemyśla.

            Ostatnio wiele się mówi o Markowej, tej podkarpackiej wiosce w której za ukrywanie pod swoim dachem rodzin żydowskich w czasie wojny została rozstrzelana cała Rodzina Ulmów: Wiktoria, Józef i ich siedmioro dzieci.

            Odwiedziliśmy miejsca pamięci tejże odważnej Rodziny a więc: Cmentarz na którym do chwili beatyfikacji spoczywały doczesne szczątki Matki, Ojca i ich dzieci, kościół gdzie znajduje się Sarkofag i relikwie błogosławionej Rodziny., Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej a w nim fragmenty rękopisu pamiętnika 15 - letnej Żydówki Basi Rosenberg z czasu „przed i po” wybuchu wojny.

            Poza tym mieliśmy też okazję zwiedzić Skansen zwany - Zagrodą – Muzeum Wsi Markowa a tym samym mogliśmy zapoznać się z częścią historii naszych przodków mieszkających na Podkarpackiej wsi przełomu XIX i XX wieku. W „chałupach” /tak mówiono o ówczesnych domach/  można było zobaczyć miejsca na strychu, gdzie w tym trudnym okresie wojny mieszkańcy wioski podobnie jak Rodzina Ulmów z narażeniem życia ukrywali Żydów skazanych na eksterminację. Trasa naszej wycieczki prowadziła do Przemyśla, gdzie następnego dnia zwiedzaliśmy to piękne duże miasto.

          • Dzień Chłopaka

          • 29 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka. W tym wyjątkowym dniu wszystkie dziewczynki zaśpiewały chłopakom uroczyste „Sto lat” i wręczyły drobne upominki przygotowane przez rodziców. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy, a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem tych chwil.

          • DZIEŃ JABŁKA

          • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące
            a jako przekąska niezwykle sycące...
            Jabłko - pełne witaminek dla chłopaków i dziewczynek.
            Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

            W ramach konkursu,, Zdrowo jem, więcej wiem” 28 września w Punkcie Przedszkolnym nr 2 obchodziliśmy Światowy Dzień Jabłka.

            Zgodnie z celem projektu czyli kształceniem postaw prozdrowotnych zachęcałyśmy dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin.

            Przedszkolaki wypowiadały się  na temat wyglądu jabłek , kolorów, wielkości, kształtu, dlaczego warto je jeść i pod jaką postacią. Wszystkie zabawy dydaktyczne, ruchowe, matematyczne dotyczyły jabłek. Dzieci wykonały także prace plastyczne, były to piękne, kolorowe jabłka malowane farbami. Ogromną atrakcją stało się robienie soku z jabłek i oczywiście degustacja. Sok pity z własnoręcznie ozdobionych kubeczków smakował wyśmienicie.

            Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” będzie zachęcą dzieci do sięgania po owoce oraz posłuży promocji zdrowego stylu życia.

          • Dzień Chłopca

          • Na uczniów klasy 1 A czekała dziś słodka niespodzianka. Klasę odwiedziła pani Emilka Ozdowska, która poprowadziła warsztaty cukiernicze. Pierwszoklasiści zapoznali się z pracą cukiernika. W trakcie warsztatów ozdabiali według własnego pomysłu ciastka, na których były samochody. Wykonali babeczkę, którą udekorowali owocami. „Na deser” moczyli donut’y w lukrze, które również ozodbili wedlug własnej inwencji.

            Serdecznie dziękujemy za słodkie chwile spędzone razem :)

          • Wszystkie śmieci są nasze

          • W ramach 30. Akcji Sprzątania Świata uczniowie klas 1-3 wzięli udział w szkolnym kinie ekologicznym: Kodeks Ekologa. Po obejrzeniu filmiku uczniowie dokonali segregracji śmieci w specjalnych koszach, które pojawiły się w naszej szkole.

            Czy wiecie w ogóle skąd wziął się pomysł sprzątania świata?

            Cała akcja powstała dzięki dwóm australijskim żeglarzom, którzy sprzątali zatokę. Od tego czynu zaczęto sprzątać miasto, a następnie całą Australię. Od roku 1994 Akcję Sprzątania Świata zanicjowała u nas Mira Stanisławska-Meysztowicz.

            Nadal jest potrzeba dbania o naszą planetę. Pamiętajmy, że jest to nasz wspólny DOM.

             

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Autystycznie Aktywni” edycja 2

          •      W bieżącym roku szkolnym, uczniowie klas I-III wezmą ponownie udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Autystycznie Aktywni”. Zadaniem naszym będzie zrealizować 9 zadań.Termin realizacji projektu: 01 września 2023r – 31 maja 2024r. Szkolnym koordynatorem projektu jest p. Katarzyna Wiktorek-Kubiak.

            Główne założenia projektu:

            1. Podnoszenie zainteresowania i zaangażowania uczestników w proces edukacyjny; rozbudzanie ich aktywności i motywacji do działania.
            2. Stwarzanie sytuacji edukacyjnych i społecznych umożliwiających osiągnięcie sukcesu przez osoby o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w szczególności w spektrum autyzmu.
            3. Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat spectrum autyzmu. Zwrócenie uwagi na problemy z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich rodziny.
            4. Kontynuacja współpracy z placówkami pracującymi z osobami w spektrum autyzmu – wymiana wzajemnych doświadczeń i dobrych praktyk.
          • Integracyjny spacer i pyszne lody w III b

          • Dnia 18 września 2023 roku uczniowie klasy III b spędzili czas w bardzo przyjemnych okolicznościach. Wspólnie z wychowawczynią wybrali się na powakacyjny spacer i lody.

            Każdy uczeń samodzielnie mógł zamówić swój ulubiony smak.

            Lody były pyszne, a spacer bardzo udany. Podczas spaceru dzieci miło wspominały minione wakacje.

            Była to też doskonała okazja do przypomnienia sobie zasad wyjść poza teren szkoły oraz kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

            Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni. Pogoda dopisała. Był to mile spędzony czas. 

             

          • Innowacja "Czytamy z klasą lekturki spod chmurki".

          • Od 2 października 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. p. A. Kosakowska w kl. II b. będzie prowadziła innowację na podstawie projektu "Czytamy z klasą lekturki spod chmurki"., którego głównym celem jest pogłębianie wiedzy na temat dobroczynności oraz kształtowanie u uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra.

          • 4 a i 4 b „zdobywają” Twierdzę Modlin

          • Uczennice i uczniowie klas czwartych spędzili wrześniowy poniedziałek w Twierdzy Modlin. Dzień  w Twierdzy Modlin okazał się doskonale spędzonym czasem. Zarówno na poznawaniu historii, jak i na zabawie integrującej całą grupę.

            Spotkanie zaczęliśmy od części historyczno – krajobrazowej . Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy obiekty znajdujące się w obwodzie zewnętrznym twierdzy. Druga część przygodowa- na początek zawody strzeleckie. Kolejny element przygody to zabawa terenowa. Uczestnicy podzieleni na grupy wyruszyli  teren. Zaopatrzeni w mapy odnaleźli ukryte wskazówki, rozwiązali szyfry i zagadki logiczne. Dzięki wzajemnej współpracy odnaleźli obozowisko, gdzie czekała na nich nagroda – ognisko, pieczenie kiełbasek.

            Wycieczka dała uczestnikom dużo radości, zabawy, a także sporą dawkę wiedzy historycznej . Taki początek tygodnia sprawił, że wróciliśmy z naładowanymi akumulatorami, gotowi do nauki i pracy oraz z planami na „podbój” kolejnych terenów.

            Nad bezpieczeństwem i dobrym humorem czuwali:

            wychowawcy klas czwartych - Katarzyna Jagieła i Katarzyna Dałek oraz Emilia Pawłowska i Sławomir Rybarczyk.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
      • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
      • (24) 253 39 11
      • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
      • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
      • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/