• INTEGRACYJNA ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • W naszej szkole co roku podtrzymujemy tradycje  związane z „Andrzejkami”. Świetliczaki wspólnie z przedszkolakami wyruszyły w świat magii i czarów. Wszystkim najbardziej podobało się  lanie wosku przez dziurkę od klucza. Powstały niepowtarzalne i magiczne figurki, które przedstawiały samoloty, serca, skarby, ptaki,walizki itp.

            Dużo radości sprawiło także „koło losu”. Każdy śmiałek mógł zakręcić kołem, aby zobaczyć co czeka go w niedalekiej przyszłości. Niektórym udało się wylosować talizman szczęścia, który da im ochronę  na najbliższy czas.Wróżbom towarzyszyły zabawy taneczne, które sprawiły, że ten dzień był bardzo wesoły. A czy wróżby się spełnią?
            ?? Zobaczymy…..:)

          • Andrzejki na „szóstkę”

          • W Szkole Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się andrzejkowy tydzień. Uczniowie brali udział w konkursach, wróżbach i zabawch. Poznali tradycje związane z andrzejkami oraz historię świętego Andrzeja. Było wesoło i zabawnie. Uczniowie lali wosk, odbył się marsz damskich butów, pojawiły się także kartki z imionami. Rzucali również monetą do wody, co miało wywróżyć, czy wybrane marzenie się spełni. Uczniowie otrzymali także ciasteczka z wróżbą. W klasie 3 c i 2 b Andrzejki poporpwadziła młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie.

            Życzymy Andrzejom wszystkiego najlepszego!

          • Andrzejki 2023

          •  

               28 listopada 2023 roku andrzejki w klasach II b i III c przeprowadzili uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie pod kierunkiem p. Karoliny Krajewskiej. Dzięki wróżbom nasze dzieci mogły poznać swoją przyszłość oraz szczęście.

            Wśród wróżb znalazły się: pisanie marzeń i wrzucanie ich do miski, wróżba z butów, przebijanie imion chłopców i dziewcząt szpilką, poznawanie swojej osobowości poprzez losowanie sylwet zwierząt. Największą atrakcją okazało się losowanie nietypowych zawodów, np.; piosenkarz spod prysznica, listonosz poczty głosowej, zapalacz świateł w lodówce czy zawijacz sreberek…

            Imprezę andrzejkową osłodziły ciasta przygotowane przez rodziców.

            DZIĘKUJEMY MŁODZIEŻY Z ŻYCHLINA!!!

             

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W dniu 24 listopada w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Pani E. Wicińska przygotowała nowym czytelnikom zgadywanki i zadania, które sprawiły, że uczniowie świetnie się bawili. Następnie wszyscy złożyli uroczystą przysięgę, a na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci książeczek.

          • „Poznaj, zrozum, zaakceptuj” – warsztaty na temat Zespołu Aspergera.

          •  

            Integracja i wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z zespołem klasowym jest bardzo ważnym elementem  szeroko rozumianej edukacji i wychowania. Istnieje potrzeba  omawiania, wyjaśniania, rozmowy z uczniami o różnorodnych zaburzeniach rozwojowych, które coraz częściej spotykamy w naszym najbliższym otoczeniu.

            Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom zorganizowano warsztaty w klasie V na temat zaburzenia ogólnorozwojowego jakim jest Autyzm, w tym Zespół Aspergera. Aby zapobiec odrzuceniu z grona rówieśników należy przekazywać uczniom wiedzę na temat zaburzeń i dysfunkcji z jakimi zmagają się ich koledzy i koleżanki z klasy.

            Zespół Aspergera jest zaburzeniem, które nie wyklucza dziecka z możliwości korzystania z ogólnodostępnych szkół. Kontakt z rówieśnikami sprzyja ogólnemu rozwojowi, tworzeniu i rozwijaniu pasji, wspólnemu działaniu.  Jednocześnie w środowisku szkolnym osoba z ZA może doświadczyć negatywnej oceny, braku zrozumienia dla swoich trudności. Przygotowanie zajęcia „Poznaj, zrozum, zaakceptuj” miały na celu omówienie obajwów i trudności z jakimi zmagają się osoby  z zaburzeniem ZA. Uczniowie dowiedzieli się również jak współpracować i wspierać się w jednym zespole klasowym. Przekazana wiedza, wskazówki, a przede wszystkim szczera i otwarta rozmowa pozwoliła lepiej zrozumieć osoby dotknięte zaburzeniami rozwojowymi. Zajęcia przeprowadziła p.Joanna Miszczuk- pedagog specjalny.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów oraz ozdabiały misie wełną.Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

          • Dzień Kredki

          • 22 listopada przedszkolaki  świętowały „Dzień Kredki”. Celem zabawy było  utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, układały puzzle , określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. . Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień!

          • Dzień Życzliwości

          • W klasach 1-3 celebrowaliśmy Dzień Życzliwości. Niechaj każdego dnia stają na naszej drodze życzliwi ludzie 🙂 

          • Konkurs plastyczny

          • W dniu 20 listopada  rozstrzygnęliśmy Konkurs Plastyczny pt: ,,Prawa dziecka oczami dzieci" przeprowadzony w naszej szkole. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z ich prawami, a także pobudzenie aktywności twórczej. Zadaniem konkursowym było przedstawienie wybranego przez siebie prawa dziecka zawartego w Konwencji o prawach dziecka. Jury doceniło duży wkład pracy, pomysłowość i oryginalność prac i przyznało następujące miejsca:

            I miejsce: Oliwia Wojciechowska - klasa 1B, Alicja Włodarska - 2B, Wojciech Gabrysiak - 3C,

            II miejsce: Antonina Gajewska -1A, Wiktor Ławniczak - 3C,

            III miejsce: Nadia Ziętek - 1B, Radosław Syska-3C,

            Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom, a osoby nagrodzone dodatkowo nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w konkursie.

          • "Czytamy z klasą..." c.d.

          • Uczniowie kl. II b po lekturze "Dziewczynki z parku" uzupełnili swoje lekturniki oraz stworzyli "Lekturkę na lince" pod okiem p. Agnieszki Kosakowskiej. Na każdych zajęciach z innowacji poszerzają swoją wiedzę o dobroczynności wobec ludzi. Już niedługo wezmą udział w kolejnym wyzwaniu.

          • Czytanie na dywanie

          • Od 15 listopada do 15 grudnia w Punkcie Przedszkolnym nr 2 w Kutnie odbywać się będą cykliczne spotkania uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 z przedszkolakami. Akcja polega na tym, że uczniowie czytają dzieciom bajkę. Każde dziecko z uwagą i skupieniem słuchało uczniów.

            Akcję zaczęliśmy od bajek: „ Poczucie humoru. Fatalny dzień”,  „Patriotyzm - Koszulka z orłem” oraz „Miłość - Album ze zdjęciami”.

            Na zakończenie przedszkolaki wypowiedziały się, która bajka podobała im się najbardziej. Dzieci wykazały chęć do wysłuchania kolejnych historii z niecierpliwością oczekując na kolejne spotkanie.

            Koordynatorkami akcji „Czytanie dzieciom” są Daria Adamek oraz Natalia Sobolewska.

          • AKCJA POZYTYWNA UWAGA

          • Gotowi na coś pozytywnego?

            To zaczynamy Pozytywną Uwagę 2023/2024!

            Po 4 edycjach tej akcji można zauważyć, że każda szkoła może być wyjątkowa. Podczas tej akcji nie walczymy o piękne sale czy nowoczesne pomoce naukowe, bo nie one są najważniejsze. Najważniejsi są ludzie, którzy wypełniają te sale- uczniowie, nauczyciele, rodzice. I to od nas wszystkich zależy, jak dobrze będzie w szkole.

            Pozytywna Uwaga to akcja, która zwraca uwagę na chwalenie uczniów , za nawet drobne rzeczy. Sprawia to ,że czują się doceniani, widzą pozytywne strony swojej pracy, co daje im motywację do działania.Chwalmy i zachęcajmy do dyskusji na ten temat.

            Nasza szkoła bierze udział po raz drugi w Pozytywnej Uwadze. Towarzyszy jej wiele działań, które sprzyjają budowaniu pozytywnych cech, wrażliwości i życzliwości wobec siebie. Każda szkoła, która bierze udział w akcji otrzymuje certyfikat. W tym roku wychowawcy świetlicy p. Izabela Fijałkowska, p.DariaDomke, p. Wiesław Zwarycz, p. Agnieszka Grbarczyk we współpracy z klasą II a i p. Katarzyną Góral oraz p. Daria Adamek podejmą się tych pozytywnych działań, które będą miały na celu znalezienie potencjału i dobrych cech u naszych uczniów.

          • Regionalizm Powiatu kutnowskiego.

          •    13 listopada 2023roku uczniowie klasy III c odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Kutnie. Tematem przewodnim spotkania był „Regionalizm powiatu kutnowskiego”.  

            Dzieci poznały historię regionu łowickiego i łęczyckiego oraz podobieństwa i różnice łęczyckiego i łowickiego stroju ludowego. Na koniec własnoręcznie wykonywały wycinanki charakterystyczne dla obu regionów.

          • ,,Dla Ciebie Polsko"

          • 9 listopada w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca odbył się kutnowski konkurs pieśni i piosenki patriotycznej pt: ,,Dla Ciebie Polsko". Lena Reterska z klasy 1b otrzymała wyróżnienie. Dzięki czemu mogła zaprezentować się szerszej publiczności podczas koncertu laureatów, który odbył się 11 listopada na scenie plenerowej w Kutnie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • „KOPCIUSZEK” NAS ZASKOCZYŁ!

          •  

            W czwartek 9 listopada 2023 roku uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami odwiedzili Teatr Capitol, by obejrzeć współczesną wersję znanej baśni pt. „Kopciuszek” Braci Grimm oraz Muzeum Świat Iluzji w Warszawie.

                   Spektakl od momentu rozpoczęcia wzbudził zainteresowanie oryginalnym ujęciem tematu, ukazywał nowoczesną wersję historii Kopciuszka, który zamiast tańczyć na balu, wystąpił na jego koncercie. Przygody bohaterki różniły się od tych, o których można przeczytać w baśni. W oglądanej sztuce córki macochy korzystały ze smartfonów, debiutowały w social mediach, Kopciuszek do sprzątania miał najnowszej generacji odkurzacz, a wróżkę zastąpił wróż. Ale zacznijmy od początku…

            Główna bohaterka to samotna po śmierci matki dziewczyna, która nie za bardzo pasuje do współczesnego świata. Nie liczą się dla niej lajki, propsy czy popularność. Przyrodnie siostry: Dżessa i Vanessa dokuczają jej z tego powodu. To cwane i żadne sławy dziewczyny, które nagrywają ośmieszające Kopciuszka filmiki. Hejterskie nagrania trafiają do sieci i ranią uczucia dziewczyny. Jej dobre serce postanawia wykorzystać także macocha, zlecając jej najcięższe prace domowe. Osamotniona dziewczyna ucieka w świat fantazji i magii. Historia ta ma jednak szczęśliwe zakończenie. To przepiękny, wartościowy musical, to historia pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji.

            Kolejnym punktem programu wycieczki była wizyta w Muzeum Świat Iluzji. Wystawa, którą uczniowie mogli obejrzeć prezentowała zdumiewające eksponaty, praktyczne iluzje oraz interaktywne pomieszczenia. W kosmicznym tunelu zwiedzający mogli się przekonać, co oznacza brak grawitacji, w pokoju Amesa zamieniali się w olbrzyma, a Matrix pomógł im zrozumieć pojecie nieskończoności. Wycieczka wszystkim uczestnikom dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

             

             

             

          • WYCIECZKA DO „DOBRONIANKI”

          • Bliskość natury, dzika przyroda, spokój, relaks to coś, czego na pewno potrzebowali uczniowie klas czwartych. Chcąc wzmacniać zainteresowania światem przyrody, w dniu 26 października, uczniowie  wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Dobronia. Wiele emocji wzbudzały znajdujące się tam zwierzęta: alpaki, kozy pigmejskie, kangury, strusie, wielbłądy, konie, jeżozwierze, wiewiórki. Uczniowie mogli pogłaskać oraz nakarmić zwierzęta, a następnie podczas warsztatów plastycznych wykonać ze sklejki własne ozdoby. Zajęcia były doskonałą lekcją przyrody i okazją do zdobywania wiedzy na temat życia różnych zwierząt. Te niezapomniane atrakcje oraz piękna aranżacja przestrzeni sprawiły, że wycieczka na długo pozostanie w pamięci uczniów.

             

          • MIEJSKIE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Poczet sztandarowy w składzie: Maciej Kobus, Maja Bartkowska, Maja Johnston oraz Krzysztof Dzikowski reprezentował 11 listopada naszą szkołę w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

          • Święto Niepodległości w „Szóstce”

          • W dniu 10 listopada w Szkole Podstawowej nr 6 w Kutnie odbyła się uroczystość poświęcona 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uczniowie szkoły oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego wzięły udział w uroczystej Akademii, którą przygotowali uczniowie klasy Va i Vb.   Społeczność szkolna przystąpiła do akcji „Szkoła do hymnu” śpiewając   4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” oraz  pieśni patriotyczne. Na koniec uroczystości uczniowie klas IV - VIII utworzyli flagę państwową, a cała społeczność uczniowska uczciła pamięć bohaterów walczących o Niepodległą Polskę minutą ciszy.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
      • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
      • (24) 253 39 11
      • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
      • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
      • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/