W związku z przyznaniem naszej szkole dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczynamy cykl akcji promujących czytelnictwo. We wrześniu rodzice uczniów klas I otrzymali list na temat wpływu czytania dla dzieci. Mamy nadzieję, że chociaż część rad zachęcających do czytania książek będzie przydatna.
W ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece pojawiły się nowe meble i sprzęty: biurko, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, laminarka i dysk wewnętrzny do komputera stacjonarnego. Sukcesywnie pojawiają się też nowe książki. Zapraszamy do odwiedzin, a już niebawem do wypożyczania nowości.
NPRCZ- quiz historyczny
W ramach działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w bibliotece szkolnej odbył się quiz historyczny z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez p. Agnieszkę Kosakowską. Chętni ósmoklasiści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Najlepsi okazali się:
Elżbieta Ciska kl. VIII c
Iga Olesińska kl. VIII c
Maja Stajewska kl. VIII c
Oliwia Jędrzejczyk kl. VIII c
Dorota Kozik kl. VIII a
Gratulujemy!
Informacje o Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie
- W ramach współpracy z MiPBP w Kutnie na tablicy przy wejściu głównym szkoły znajdują się informacje na temat godzin pracy biblioteki oraz jej oferty kulturalnej, która będzie sukcesywnie aktualizowana.
Wyniki plebiscytu „Książkowa lista przebojów”
W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w plebiscycie ogłoszonym przez p. A. Kosakowską na najfajniejszą książkę w naszej szkolnej bibliotece, Oddano łącznie 253 głosy. Oto nasze top 10:
miejsce I- Harry Potter
miejsce II- Gwiazdy footballu
miejsce III- Dziennik Cwaniaczka
miejsce IV- Pamiętnik Mal
miejsce V- W pustyni i w puszczy
miejsce VI- Minecraft
miejsce VII- Kolorowy szalik
miejsce VIII- Mortynka
miejsce IX- Był sobie pies
miejsce X- Gumball
Dziękujemy wszystkim głosującym. :)
Nowości w bibliotece szkolnej
W dniach 13-16 grudnia 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa książek zakupionych z dotacji w Ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Nasi uczniowie wśród ponad 300 tytułów mogli znaleźć naprawdę ciekawe pozycje: albumy tematyczne, powieści dziecięce i młodzieżowe, książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku, nowości wydawnicze oraz książki ukazujące wartość rodziny i życia. Trzeba przyznać, że w tych dniach frekwencja w bibliotece była naprawdę wysoka.
Zaczytani uczniowie „Przystanku książki”
Na początku lutego biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Międzyklasowy ze znajomości lektur dla uczniów kl. V oraz Szkolny Turniej Czytelniczy „Zaczytany Czwartoklasista”. Wszyscy obecni w te dni uczniowie wzięli w nich udział. Piątoklasiści rozwiązywali test wiedzy o „Chłopcach z Placu Broni”, a uczniowie kl. IV zaprezentowali swoją wiedzę na temat „Akademii pana Kleksa”. Oba działania zostały podjęte w ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Wyniki rywalizacji:
Kl. IV:
I miejsce- Daniel Kaźmierczyk kl. IV c
Lena Żakowska kl. IV a
Zuzanna Brzezińska kl. IV a
II miejsce- Maja Stróżewska kl. IV c
Hubert Tarcz kl. IV c
Julia Żakowska kl. IV a
Hanna Cichońska kl. IV b
III miejsce- Aleksander Johnston kl. IV c
Antonina Bigosińska kl. IV c
Julia Sroka kl. IV c
Liliana Flaszak kl. IV a
Julia Stolarczyk kl. IV a
Urszula Drelichowska- Kwiatkowska kl. IV a
Maria Cichońska kl. IV b
Jeremi Kłosiński kl. IV b
Jakub Zieliński kl. IV b
Kl. V:
I miejsce- Jakub Kowalczyk kl. V a
Jakub Turowski kl. V a
II miejsce- Filip Urbański kl. V a
III miejsce- Zuzanna Mardofel kl. V a
Krzysztof Nowalski kl. V b
Franciszek Piekarski kl. V b
Gratulujemy wszystkim wygranym. Nagrody zostaną rozdane przez p. Agnieszkę Kosakowską w ostatnim tygodniu lutego.
Projekt edukacyjny „Zareklamuj książkę”
W styczniu i w lutym uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Zareklamuj książkę” ogłoszonym przez p. A. Kosakowską w ramach realizacji działań promujących i wspierających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).
Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem
5 maja 2023 r., w ramach realizacji zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z p. Markiem Michalakiem- pedagogiem specjalnym i działaczem społecznym, doktorem nauk społecznych, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznikiem praw dziecka, a od niedawna autorem książek dla dzieci. P. Marek opowiadał dzieciom o tym, co zmotywowało go do napisania „O tym, co w życiu ważne” i „O tym, co daje moc”, kim tak naprawdę jest jeden z głównych bohaterów jego opowiadań, czytał także fragmenty swoich książek. Nasi uczniowie bardzo aktywnie zadawali pytania autorowi, a na koniec mogli otrzymać autografy we wcześniej zakupionych książkach. Spotkanie zorganizowała p. Agnieszka Kosakowska, a w zastępstwie poprowadziła je p. Edyta Wicińska
4
Szkolny Tydzień Głośnego Czytania w naszej szkole
W ostatnim tygodniu kwietnia w naszej szkole odbył się Tydzień Głośnego Czytania zorganizowany przez p. Agnieszkę Kosakowską. Przez kilka dni uczennice kl. VIII czytały dzieciom z kl. I- II i z Punktu Przedszkolnego nr 2 w Kutnie fragmenty książek zakupionych w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja przyniosła pozytywny skutek, ponieważ tuż po niej uczniowie wypożyczyli zaproponowane im tytuły, a także sporo innych nowości.
1
Wystawa książek w szkolnej bibliotece
W dniach 1- 2 czerwca 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa pt. „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”. Uczniowie mogli zobaczyć, czym zaczytywali się ich nauczyciele będą w ich wieku. Okazało się, że wiele tytułów jest nadal w obiegu („Dzieci z Bullerbyn”, „Akademia pana Kleksa”, „Lessie, wróć!”, „Baśnie braci Grimm).
1