• W związku z przyznaniem naszej szkole dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczynamy cykl akcji promujących czytelnictwo. We wrześniu rodzice uczniów klas I otrzymali list na temat wpływu czytania dla dzieci. Mamy nadzieję, że chociaż część rad zachęcających do czytania książek będzie przydatna.

• W ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej bibliotece pojawiły się nowe meble i sprzęty: biurko, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, laminarka i dysk wewnętrzny do komputera stacjonarnego. Sukcesywnie pojawiają się też nowe książki. Zapraszamy do odwiedzin, a już niebawem do wypożyczania nowości.

•  NPRCZ- quiz historyczny

W ramach działań, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w bibliotece szkolnej odbył się quiz historyczny z okazji Święta Niepodległości zorganizowany przez p. Agnieszkę Kosakowską. Chętni ósmoklasiści odpowiedzieli na 15 pytań dotyczących wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Polskę. Najlepsi okazali się:

Elżbieta Ciska kl. VIII c

Iga Olesińska kl. VIII c

Maja Stajewska kl. VIII c

Oliwia Jędrzejczyk kl. VIII c

Dorota Kozik kl. VIII a

• Informacje o Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie

W ramach współpracy z MiPBP w Kutnie na tablicy przy wejściu głównym szkoły znajdują się informacje na temat godzin pracy biblioteki oraz jej oferty kulturalnej, która będzie sukcesywnie aktualizowana.
      • Wyniki plebiscytu „Książkowa lista przebojów”

• W listopadzie nasi uczniowie wzięli udział w plebiscycie ogłoszonym przez p. A. Kosakowską na najfajniejszą książkę w naszej szkolnej bibliotece, Oddano łącznie 253 głosy. Oto nasze top 10:

miejsce I- Harry Potter

miejsce II- Gwiazdy footballu

miejsce III- Dziennik Cwaniaczka

miejsce IV- Pamiętnik Mal

miejsce V- W pustyni i w puszczy

miejsce VI- Minecraft

miejsce VII- Kolorowy szalik

miejsce VIII- Mortynka

miejsce IX- Był sobie pies

miejsce X- Gumball

Dziękujemy wszystkim głosującym. :)

• Nowości w bibliotece szkolnej

• W dniach 13-16 grudnia 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa książek zakupionych z dotacji w Ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Nasi uczniowie wśród ponad 300 tytułów mogli znaleźć naprawdę ciekawe pozycje: albumy tematyczne, powieści dziecięce i młodzieżowe, książki historyczne poświęcone historii Polski XX wieku, nowości wydawnicze oraz książki ukazujące wartość rodziny i życia. Trzeba przyznać, że w tych dniach frekwencja w bibliotece była naprawdę wysoka.

• Zaczytani uczniowie „Przystanku książki”

Na początku lutego biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Międzyklasowy ze znajomości lektur dla uczniów kl. V oraz Szkolny Turniej Czytelniczy „Zaczytany Czwartoklasista”. Wszyscy obecni w te dni uczniowie wzięli w nich udział. Piątoklasiści rozwiązywali test wiedzy o „Chłopcach z Placu Broni”, a uczniowie kl. IV zaprezentowali swoją wiedzę na temat „Akademii pana Kleksa”. Oba działania zostały podjęte w ramach realizacji założeń Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wyniki rywalizacji:

III miejsce- Zuzanna Mardofel kl. V a

Krzysztof Nowalski kl. V b

Franciszek Piekarski kl. V b

Gratulujemy wszystkim wygranym. Nagrody zostaną rozdane przez p. Agnieszkę Kosakowską w ostatnim tygodniu lutego.

• Projekt edukacyjny „Zareklamuj książkę”

W styczniu i w lutym uczniowie wszystkich klas naszej szkoły wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Zareklamuj książkę”  ogłoszonym przez p. A. Kosakowską w ramach realizacji działań promujących i wspierających czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży (Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa).

• Spotkanie autorskie z Markiem Michalakiem

•             5 maja 2023 r., w ramach realizacji zadań związanych z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z p. Markiem Michalakiem- pedagogiem specjalnym i działaczem społecznym, doktorem nauk społecznych, kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, w latach 2008–2018 rzecznikiem praw dziecka, a od niedawna autorem książek dla dzieci. P. Marek opowiadał dzieciom o tym, co zmotywowało go do napisania „O tym, co w życiu ważne” i „O tym, co daje moc”, kim tak naprawdę jest jeden z głównych bohaterów jego opowiadań, czytał także fragmenty swoich książek. Nasi uczniowie bardzo aktywnie zadawali pytania autorowi, a na koniec mogli otrzymać autografy we wcześniej zakupionych książkach. Spotkanie zorganizowała p. Agnieszka Kosakowska, a w zastępstwie poprowadziła je p. Edyta Wicińska

• Szkolny Tydzień Głośnego Czytania w naszej szkole

•             W ostatnim tygodniu kwietnia w naszej szkole odbył się Tydzień Głośnego Czytania zorganizowany przez p. Agnieszkę Kosakowską. Przez kilka dni uczennice kl. VIII czytały dzieciom z kl. I- II i z Punktu Przedszkolnego nr 2 w Kutnie fragmenty książek zakupionych w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Akcja przyniosła pozytywny skutek, ponieważ tuż po niej uczniowie wypożyczyli zaproponowane im tytuły, a także sporo innych nowości.

• Wystawa książek w szkolnej bibliotece

• W dniach 1- 2 czerwca 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa pt. „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”. Uczniowie mogli zobaczyć, czym zaczytywali się ich nauczyciele będą w ich wieku. Okazało się, że wiele tytułów jest nadal w obiegu („Dzieci z Bullerbyn”, „Akademia pana Kleksa”, „Lessie, wróć!”, „Baśnie braci Grimm).