•                                                                           " Dzieci i zegarki nie mogą być stale nakręcane.

        Trzeba im też dać czas na chodzenie”.

        Fredrich Froebel był niemieckim pedagogiem, miłośnikiem przyrody. Urodził się 21 kwietnia w 1782 roku w Oberweissbach, a zmarł 21 czerwca 1852r. w Marienthal. Jego poglądy na rozwój dziecka symbolizowały trzy bryły: kula, walec i szcześcian.

        -  Pierwszy okres trwa do 2 roku życia, kiedy dziecko poznaje świat poprzez zmysły. Jego symbolem jest kula.

        -  Druga faza to czas do 6 roku życia, kiedy dziecko intensywnie poznaje świat bawiąc się i tworząc. Jej symbolem jest walec.

        -Trzeci okres określany jest przez F. Froebla „wiekiem chłopięcym” rozpoczynającym się od 6 roku życia. Dzieci świadomie i kreatywnie się bawią oraz badają relacje między „ja” i „światem”. Jego symbolem jest sześcian.

        Fredrich Froebel podjął m.in. studia astronomiczne, językowe, przyrodnicze, matematyczne. Od najwcześniejszych lat dokonywał autorefleksji i samoobserwacji, dzięki czemu był świadomym siebie człowiekiem. W swojej koncepcji uważał, że esencją edukacji jest wiedza o życiu i świecie, oparta na doświadczaniu, myśleniu i samoświadomości. Jego filozofia oparta była na trzech ideach: jedności wszechświata, szacunku do dziecka (które również szanuje prawa dzieci i innych ludzi oraz przyrody) i zabawy w jego rozwoju. Traktował miejsce nauki jak ogródek, nauczycieli jak ogrodników, a dzieci, jak roślinki, które trzeba pielęgnować.

        Koncepcja Fredricha Froebla powstała w XIX wieku. Jest uniwersalnai aktualna, realizowana m.in. w Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii. W Polsce zaś freblowskie idee wprowadziła dr Barbara Bilewicz-Kuźnia wspópracując z Froebel.pl.

        W oparciu o koncepcję Fredricha Froebla oraz dostępne materiały w szkole i w punkcie przedszkolnym realizowane są innowacje: „Detektyw Froebel na tropie - od kodowania do programowania” oraz „Matematyczne przygody wśród przyrody”.

        Ponadto w ramach kół zainteresowań w klasach III „Kodowanie metodą Froebla”, a w klasie IIA koło matematyczne „Detektyw Froebel - zaszyfrowane, odkodowane.”

         

        S. Kustosz, Fredrich Froebel Życie. Edukacja. Inspiracja, Lublin 2020, s.9, 12, 19, 21, 30

        Ewelina Śliwa, Kilka słów o Froeblu, [dostęp 24.01.2021], dostępny w Internecie https://ogrod-pedagogiczny.blogspot.com/2018/11/kilka-sow-o-froeblu.html?

         

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
      • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
      • (24) 253 39 11
      • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
      • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
      • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/