• „SŁOWACKI WIELKIM POETĄ BYŁ”, CZYLI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY NA SPEKTAKLU „BALLADYNA”

          • 24 kwietnia uczniowie klas: VII a, VII b i VIII a obejrzeli w Kutnowskim Domu Kultury spektakl pt. „Balladyna” przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Było wesoło za sprawą prostego i bezpośredniego Grabca, magicznie za sprawą wznoszącej się nad ziemią Goplany, patriotycznie za sprawą walecznego Kirkora, w końcu mądrze dzięki Pustelnikowi. Organizatorem wyjścia była pani Katarzyna Dałek.

          • AWANS KACPRA DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU WIEDZY POŻARNICZEJ

          • 25 kwietnia w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie odbyły się eliminacje powiatowe XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzizeż zapobiega pożarom". Udział brało 20 uczestników, zaś naszą szkołę reprezentował Kacper Michalski, który  po rundzie  pisemnej w której uczniowie mieli do rozwiązania test składający się  z 30 pytań osiągnął  najlepszy wynik (22pkt.). Po testach uczestnicy turnieju mogli się zapoznać ze sprzętem jaki używany jest na co dzień przez straż pożarną oraz przećwiczyć na fantomach RKO. W  rundzie ustnej walka była jeszcze bardziej zacięta i o zwycięstwie zadecydowała róznica 1 punktu na korzyść ucznia z naszej szkoły.  Kacper będzie reprezentował powiat kutnowski w  Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w Zgierzu 18 maja. Gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia !!!

          • PRZEDSTAWIENIE - „ ACH, TA PIPI”

          •  25 kwietnia dzieci z naszej szkoły w Kutnowskim  Domu Kultury obejrzały spektakl teatralny pt. "Ach, ta Pipi". Przedstawienie zostało wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Dzieci poznały przygody rudej dziewczynki z ogromną fantazją, poczuciem humoru i mnóstwem pomysłów. Dzięki niej dowiedziały  się co znaczy prawdziwa przyjaźń i dlaczego warto być dobrym człowiekiem. Przygody Pipi i jej przyjaciół były bardzo zabawne. Przedstawienie przygotowane dla małych widzów było barwne, pouczające i niezwykle efektowne. Zachwycało scenografią, wesołymi piosenkami, grą aktorów i zastosowaniem kolorowych projekcji multimedialnych.

            Pełni radości i pozytywnej energii wróciliśmy do szkoły.

          • Klasy Ia i Ib odwiedziły Państwową Szkołę Muzyczną

          • 19 kwietnia klasy Ia i Ib odwiedziły Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Dzieci zapoznały się z placówką, która kształci młodych artystów. Pierwszaki w skupieniu wysłuchały audycji w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Dzieci miały okazję zobaczyć salę koncertową oraz poznać i obejrzeć z bliska instrumenty: fortepian, akordeon, gitarę, skrzypce, flet, klarnet, trąbkę i saksofon.

          • SUKCES KAMILA NA TURNIEJU SZACHOWYM W ZGIERZU

          • 20 kwietnia w Zgierskim Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego odbył się Wiosenny Turniej Szachowy, zorganizowany przez Klub Szachowy „Szach Zgierz” w ramach Projektu „Łódzkie gra w szachy”. Naszą szkołę reprezentowali: Tymon Czapla i Aleksander Tarcz  z kl. II a, Radosław Syska z  kl. II c, Kamil Łaszewski z kl. III b, Szymon  Matusiak i Julia Stolarczyk (kl. IV a), oraz Kacper Szadkowski (kl. IV b) pod opieką Wiesława Zwarycza i Edyty Wicińskiej. Uczniowie rywalizowali w turnieju szachów błyskawicznych, przeprowadzonym systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z tempem gry wynoszącym 3 minuty dla zawodnika + 2 sekundy na ruch. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach wiekowych.  W starszej grupie  Julia (3,5 pkt) zajęła 24 miejsce na 45  grających, Szymon był 23 (również 3,5 pkt), natomiast Kacper z 4,5 pkt znalazł się na 13 pozycji. W młodszej grupie miejsce 27 na 38 zawodników zajął Radek Syska (3 pkt) a  Olek Tarcz był 25 (również 3 pkt). Wysokie, 7 miejsce zajął z 5 pkt Tymek Czapla, zaś Kamil Łaszewski z  5,5 pkt uplasował się na 2 pozycji, zdobywając statuetkę, zegar szachowy i podkładkę pod myszkę. Gratulujemy! Było to dla naszych szachistów ciekawe i cenne doświadczenie, które będą mogli wykorzystać w XI Turnieju Szachowym im. H. Pawlaka o Tytuł Wakacyjnego Mistrza Szkoły. Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie przejazdu Sand-Busem.

          • Lekcja podsumowująca projekt ,, Jak przygoda – to tylko w Afryce”

          • 18 kwietnia 2023r. w kl. VB odbyła się lekcja dotycząca podsumowania projektu związanego z lekturą: ,,Jak przygoda – to tylko w Afryce”. Projekt skupiał zagadnienia związane z książką Henryka Sienkiewicza ,,W pustyni i w puszczy”. Dzieci podzielone zostały na grupy zadaniowe zgodnie z zainteresowaniami, toteż wyodrębniono grupy: dziennikarzy, geografów – charakteryzujących  miejsca pobytu bohaterów, botaników – zgłębiających tajemnice flory i fauny Afryki  , etnografów – analizujących obyczaje  mieszkańców Czarnego Lądu oraz dziennikarzy – relacjonujących najciekawsze przygody bohaterów w formie wywiadu.  Zajęcia rozpoczęłam od prezentacji projektu, jego celów i założeń, przedstawiłam też działania uczniów skupionych w grupach zainteresowań. Następnie przejęli inicjatywę wychowankowie, prezentując swoje dokonania. Dzieci z ogromnym entuzjazmem eksponowały efekty pracy, zarazem ujawniając talenty: literackie,  dziennikarskie, graficzne, geograficzne, plastyczne, jak i również aktorskie. Uczniowie wraz ze mną śledzili poczynania poszczególnych grup. Podsumowanie stanowiło ocenienie uczniów oraz dyskusja rozwijająca zasadność podjętych zagadnień w kontekście wykorzystania potencjału wychowanków.

          • Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

          • W piątek 21 kwietnia, w ramach upamiętnienia ,,Dnia Ziemi” uczniowie klas 4 wraz z nauczycielami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata",  usuwając śmieci zalegające w naszej okolicy.

            Definicja „Sprzątanie świata" - [ z ang. Clean Up the World], akcja międzynarodowa, w której łączy się powszechną manifestację przeciw zaśmiecaniu środowiska z pracą społeczną nad jego oczyszczeniem. Akcję rozpoczął Ian Kiernan w styczniu 1989 w Australii. W 1993, przy poparciu Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych, akcja rozprzestrzeniła się na inne kraje. Do Polski przeniosła ją pani Mira Stanisławska-Meysztowicz w 1994. Odbywa się co roku we wrześniu, a organizatorem jest fundacja „Nasza Ziemia". W tym roku to już druga taka inicjatywa w naszej szkole, tym razem zorganizowana w ramach ,,Dnia Ziemi”.
             Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów po długofalowe, rozbudowane programy ekologiczne.
             Tematem tegorocznej akcji jest "NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"
                 Zachęcamy więc do porządkowania naszego miasta. Ale przede wszystkim przypominamy: wszystkie decyzje, jakie podejmuje każdy z nas mają wpływ na środowisko! Tak więc: POMÓŻMY ZIEMI!

            Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

             

          • Konkurs matematyczny

          • Uczeń naszej szkoły Błażej Jankowski z klasy 8B otrzymał dyplom za zajęcie drugiego miejsca w Pierwszym  Międzyszkolnym  Konkursie  Matematycznym dla uczniów szkół podstawowych Powiatu Kutnowskiego  „STASZIC - się liczy!”. 

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY IVB, IVC

          • Dnia 17 kwietnia 2023 roku uczniowie klas IVB i IVC wraz z opiekunami pojechali na wycieczkę do Warszawy .  Pierwszą atrakcją było podziwianie panoramy miasta z tarasu widokowego umiejscowionego na 30 piętrze w Pałacu Kultury i Nauki – to punkt obowiązkowy stanowiący jedną z największych atrakcji stolicy. Widok na całe miasto zachwycił uczniów, zapierając im dech w piersiach. Następnie czwartoklasiści udali się do  Centrum Nauki Kopernik, mieści się ono na Wybrzeżu Kościuszkowskim nad Wisłą . Zostało otwarte jesienią 2010 roku jako wyjątkowa interaktywna ekspozycja urządzeń i technologii.

            Celem tej wycieczki było rozbudzanie ciekawości uczniów, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dzieci do dialogu społecznego na temat nauki.

            Wizyta w centrum rozpoczęła się od podziału uczniów na grupy, aby swobodnie mogli zwiedzać interesujące ich ekspozycje. Dzieci mogły przez 4 godziny korzystać z ponad 450 eksponatów muzeum, z których każdy można, a nawet trzeba było dotknąć i sprawdzić jego działanie. Dużym zainteresowaniem cieszył się spektakl w usytuowanym na terenie obiektu ,,Teatrze Robotów”, dotyczący zagadnień matematycznych.

            Intensywna nauka zmęczyła nawet tych najbardziej zaangażowanych i głodnych wrażeń Dopiero odpoczynek w sklepie z tematycznymi pamiątkami rozbudził na nowo ciekawość uczniów.

            Czwartoklasiści biorący udział w wycieczce wykazali się dużą ciekawością i chęcią poznawania.

            Byli w pełni zaabsorbowani tym niezwykłym miejscem i wydawali się zmotywowani do zgłębiania tajemnic świata poprzez naukę w szkole. 

             

          • Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole

          •  

            W piątek 21 kwietnia uczniowie klasy III a zaprezentowali dla grupy wiekowej klas 0 – III montaż słowno muzyczny pt. „Ziemię mamy tylko jedną”. W wierszach i piosenkach wykazali, jak bardzo nasza planeta  jest zanieczyszczona przez działania człowieka oraz podali sposób, jak można ją uratować przed degradacją. Program przygotowała wychowawczyni Agata Andrych przy współpracy z panią Agnieszką Klepczarek (dekoracja) oraz panem Sławomirem Rybarczykiem, który odpowiadał za akustykę i nagłośnienie oraz wykonał fotografie, upamiętniające to ważne wydarzenie.

          • Wizyta w Starostwie Powiatowym w Kutnie

          • 19 kwietnia uczniowie klasy III b w ramach kutnowskich Grantów Oświatowych „Kutno - Mój region, moja mała ojczyzna” odwiedzili Starostwo Powiatowe w Kutnie.

            Pan Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski oraz  Pan Tomasz Walczewski Członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego pokazali dzieciom Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz przeprowadzili wraz z dzieciakami sesję Rady Powiatu. Spotkanie zaczęło się od wyświetlenia spotu promującego nasz Powiat. Następnie wybraliśmy Prezydium i rozpoczęliśmy obrady. Uczniowie na chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi Radni Powiatowi. Tematami naszej sesji były: pomoc zwierzętom w lato oraz bezpieczeństwo podczas wakacji. Dzieci chętnie brały udział w dyskusji i głosowaniu. Sesja rozpoczęła się - tak jak każda Sesja Rady Powiatu - od Hymnu Polski, a następnie rozpoczęła się dyskusja. Dzieciaki dyskutowały na tematy takie jak opiekowanie się zwierzętami podczas upałów czy pomoc im w schłodzeniu się. Ważnym tematem było także bezpieczeństwo podczas wakacji. Zaangażowanie dzieci w dyskusję było niesamowite, wszystkie z chęcią głosowały i podawały argumenty na każdy temat. Dla dzieciaków były również konkursy z wiedzy o Powiecie w których wygrać można było odblaski. Były oczywiście prezenty dla każdego dziecka oraz słodkości.

            Na zakończenie dzieci zostały oprowadzone po Starostwie, zobaczyły pokój Sekretarza, Skarbnika oraz każde z nich mogło usiąść na miejscu Starosty i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. To było przemiłe spotkanie, dziękujemy.

          • Zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego w kl. I b

          • W dniu 18.04.2023 r. uczniowie i rodzice z kl. I b wzięli udział w zajęciach Metodą Ruchu Rozwijającego wg W. Sherborne zorganizowanych przez p. Danutę Dobrzyńską, nauczyciela współorganizujący proces kształcenia. Głównym celem było rozwijanie poczucia własnej wartości, uczenie się umiejętności budowania relacji społecznych z rówieśnikami i dorosłymi, wzmocnienie więzi i poprawa relacji dziecko -rodzic oraz rozładowanie energii i uwolnienie z ciała napięć i stresu. P. Danuta wraz z p. Anną Świderek, wychowawcą kl. I b, udzielały wskazówek, według których dzieci wraz z rodzicami wykonywali przeróżne ćwiczenia. Śmiech i radość wypełniły salę gimnastyczną. Zajęcia te miały także na celu integrację zespołu klasowego oraz rodziców uczniów. Na pewno nie były to ostatnie zajęcia tego typu.

          • Konkurs recytatorski „Wiosna w poezji”

          • 17 kwietnia w świetlicy szkolnej odbył się konkurs recytatorski

            pt. „Wiosna w poezji”.

            Recytowane przez uczniów wiersze były związane z symbolami

            i kolorami wiosny.

            W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III.

            I miejsce- Zofia Adamska kl. I a

            II miejsce- Kacper Pawlak kl. III a

            III miejsce – Paula Bednarek kl. I b

            Wyróżnienie otrzymała Marianna Stasiak kl. II c

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie!

            Organizatorem konkursu była p. Agata Andrych i wychowawcy świetlicy.

          • XLVI Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • W dniu 17 kwietnia w Urzędzie Miasta Kutno odbyły się eliminacje miejskie do Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Bardzo dobrze zaprezentował się uczeń naszej szkoły Kacper Michalski ,który w swoim debiucie zajął 2 miejsce, tym samym awansując do etapu powiatowego w/w turnieju. Eliminacje powiatowe odbędą się 25 kwietnia w Centrum Teatru Muzyki i Tańca w Kutnie.Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Kartki Wielkanocne w języku angielskim

          •         

             

            W okresie przedświątecznym uczniowie klas IV wzięli udział w corocznym konkursie kartek wielkanocnych w języku angielskim. Każdy z uczestników napisał świąteczne życzenia i ozdobił kartkę. Wybór tych najlepszych prac był trudny, gdyż kartki były poprawnie napisane w języku angielskim  i pięknie ozdobione.

            Nagrody otrzymają:

            I miejsce-Krzysztof Gierańczykz kl. IV b

            II miejsce-Hanna Krajewskaz kl. IV a

            III miejsce- Justyna Stepniak z kl. IV a

            Wyróżnienie: Lena Żakowska z kl. IV a

            Nagrody zostaną rozdane na najbliższym apelu. Gratulujemy!

             

          • „WIOSNA W OBRAZACH”

          • Siedemnastego marca odbył się w naszej szkole konkurs literacki pod hasłem „Wiosna w obrazach”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy pisemnej – opowiadania na podstawie czterech obrazów: Leona Wyczółkowskiego pt.  „Wiosna”, Wincentego Wodzinowskiego pt. „Wiosna”, Adolfa Kosarka pt. „Przed burzą” i Stanisława Kamockiego pt. „Kwitnąca łąka”. Opowiadanie mogło mieć dowolny charakter - fantastyczny, realistyczny lub baśniowy, a kolejność obrazów tworzących historię była dowolna. Oto lista zwycięzców:

                                                                              I miejsce - Maja Wielińska               

            II miejsce – Hanna Kowalska

            III miejsce -  Maciej Kobus

            Komisja konkursowa w składzie: Katarzyna Dałek, Małgorzata Tworek – Zwarycz , Elżbieta Nikiforow – Marczyńska przyznała także pięć wyróżnień, które otrzymały uczennice z klasy 7 b: Michalina Wąsowska, Maja Bartkowska, Maja Johnston, Karmen Stasiak, Maja Kajszczarek.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • „SPOSÓB NA NUDĘ”

          • Pod takim hasłem pod koniec lutego odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny, w którym uczestniczyli uczniowie klas VII i VIII. Głównym celem konkursu było szerzenie wśród młodzieży nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną i interpunkcyjną języka polskiego. W walce z „bykami” najlepiej poradziły sobie dziewczynki z klas ósmych - Alicja Szadkowska - kl. VIII b i Gabriela Walczak – kl. VIII d. Uczennice będą reprezentować naszą szkołę w kolejnej edycji Konkursu Ortograficznego „O złote pióro Prezydenta Miasta Kutno”.

                     Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych zmaganiach. Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego.

          • Warsztaty w Młodzieżowym Domu Kultury

          •                                    

            4 kwietnia uczniowie z klasy II a uczestniczyli w warsztatach muzycznych,  teatralnych i plastycznych zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury.

            Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach ruchowych przy muzyce, tańczyły, grały na instrumentach,  przygotowywały się do występów aktorskich oraz wykonały kompozycję wielkanocną techniką tepowania.

             Udział w zajęciach przyczynił się do rozwijania zainteresowań i umiejętności, a także ułatwił przełamanie barier i osobistych ograniczeń.

            Był to wyjątkowy udany dzień.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          •  

            Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

            Obchody Dnia Świadomości Autyzmu uczniowie klas I – III oraz dzieci z Punktu Przedszkolnego nr 2 rozpoczęły 31 marca od ścieżki sensorycznej. Był to tor przeszkód wykonany z różnego rodzaju faktur i elementów między innymi twardych, miękkich, delikatnych i chropowatych. Głównym celem było dostarczenie dzieciom różnorodnych bodźców, jak również pobudzenie percepcji wzrokowo – ruchowej i kształtowanie reakcji na dotyk. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się panele sensoryczne, stacja zapachów i układanki.

            3 kwietnia ramach akcji „Zaświeć się na niebiesko”wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Tego dnia z tej okazji, przygotowano prezentację multimedialną na temat „Poznaj autyzm”, podczas którego uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.

            Został także odczytany list osoby w spektrum do społeczeństwa „Zrozum mnie…” Na zakończenie wszystkie klasy zrobiły sobie zdjęcie w ramce specjalnie przygotowaną na tę okazję.

            Klasa I a zaśpiewała piosenkę „Góry do góry”, której wykonanie bardzo spodobało się publiczności.

            Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

            Koordynatorami działań byli: Katarzyna Wiktorek – Kubiak, Joanna Miszczuk

            Ścieżkę przygotowały p. R. Suchińska, p. D. Dobrzyńska  oraz p. D. Adamek.

            Dekorację wykonała p. Danuta Dobrzyńska. 

             

          • Konkurs Recytatorski pt. „ Wiosna w poezji”.

          • W czwartek 30 marca w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski pt. „ Wiosna w poezji”. Celem konkursu było popularyzowanie poezji dziecięcej oraz rozwijanie dziecięcych talentów i zdolności. Podczas występów  - dzieci  wspaniale zaprezentowały się w znanych i mniej znanych wierszach o tematyce wiosennej.

            Na zakończenie konkursu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników konkursu.

            • Miejsce I – Eryk Włodarski

            • Miejsce II – Oliwia Trusińska

            • Miejsce III – Alicja Baranowska

            Nagroda publiczności – Nikola Antosik

            Konkurs dostarczył dzieciom wielu wrażeń i przeżyć a przede wszystkim dobrej zabawy.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
        • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
        • (24) 253 39 11
        • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
        • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
        • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/