W okresie od października do końca grudnia uczniowie klas I-III brali udział w zajęciach Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga - Kutnowskie Granty Oświatowe pt. „Szkoła Przyszłości” prowadzonych przez p. Izabelę Fijałkowską. Podczas trwania zajęć dzieci miały okazję rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz uczyć się poprzez praktyczne działanie. Spotkania odbywały się raz w tygodniu i były podzielone na trzy moduły: praca z aparatem fotograficznym, okulary VR i rozszerzona rzeczywistość oraz zajęcia w plastyczno-techniczne.
W październiku uczniowie, pod opieką nauczyciela, stworzyli mini studio fotograficzne. Pierwszymi zdjęciami , jakie wykonały były zdjęcia martwej natury. Uczniowie przygotowali jesienne rekwizyty, ustawili odpowiednio oświetlenie oraz wykonywali zdjęcia z różnych perspektyw, pamiętając jednocześnie, o ich kadrowaniu. Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem wcielały się
w rolę fotografów oraz modeli i modelek. Wykorzystując zakupione tło, pozowały w stylizowanych przez siebie przebraniach. Najbardziej podobały się zdjęcia robione w dużym pudełku, z których powstał później kolaż.
W listopadzie dzieci zapoznały się z obsługą okularów VR i wirtualnym, edukacyjnym studiem ClassVR. Dzięki okularom przenosili się na różne kontynenty, oglądali m.in. Wielki Kanion w USA, spacerowali z lwami na safari, oglądali operę w Sydney, pływali z wielkimi żółwiami i rekinami, czy uczestniczyli w karnawale w Rio de Janeiro. Bardzo ciekawe okazały się zajęcia z przyrody, w ramach których uczniowie mogli znaleźć się w środku tornada, zobaczyć jakie zmiany klimatyczne postępują na świecie i co się z nimi wiąże. Duże zainteresowanie budziło również oglądanie modeli zwierząt i owadów 3D. Uczniowie nauczyli się również pracy z kontrolerem ruchu, dzięki któremu mogli „chodzić” w wirtualnym świecie.
W grudniu odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne związane ze świętami Bożego Narodzenia. Dzieci pracowały z drewnem. Z pomocą gwoździ i młotka i kordonka stworzyły bombki, choinki, gwiazdki. Dzieciom bardzo podobała się tego typu praca, każdy poradził sobie świetnie z obsługą narzędzi. Uczniowie malowali również świąteczne Mikołaje, które zawiesili na swoich choinkach.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i okazały się bardzo ciekawą formą spędzania czasu pozalekcyjnego. Uczniowie wykazali duże zaangażowanie i ciekawość poznawania nowych form pracy. Zdobyli nowe umiejętności, które z całą pewnością będą rozwijać w przyszłości. Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Dziękujemy rodzicom Dominika Maćczaka z kl. II a za dostarczenie na zajęcia pysznych jabłek oraz soku.