• „Myślę o Tobie, Ojczyzno!”

          • W maju uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w konkursie literackim na wiersz pt. „Myślę o Tobie, Ojczyzno!”
            Celem konkursu było popularyzowanie treści patriotycznych, rozwijanie zdolności pisania, zainteresowanie uczniów językiem poezji, wspieranie działań twórczych uczniów w różnych formach aktywności. Oto lista zwycięzców:

            I miejsce – Filip Urbański – klasa V a

            II miejsce – Agata Szydłowska – klasa V b

            III miejsce – Lena Machnik – klasa IV b

            Konkurs zorganizowały nauczycielki języka polskiego.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Dzień Integracji Koloriada 2023

          • W dniu 26.05.2023 r. odbył się „Dzień Integracji Koloriada 2023 - Mój niezwykły świat, w krainie baśni i bajek" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. T. Kościuszki w Kutnie.

            Naszą szkołę reprezentowała klasa 1a.

          • "LEKTUROWNIK Z PASJĄ"

          • W tym roku szkolnym po raz drugi odbył się konkurs na "Lekturownik z pasją", w którym brali udział uczniowie kl. VIII a, c i d. Dzięki takiemu zeszytowi  dzieci mają uporządkowane notatki do każdej omawianej lektury. W lekturowniku uczniowie gromadzą notatki o autorze lektury, czasie powstania, gatunku, rodzaju utworu literackiego, fabule, które uzupełniają przygotowanymi przez nauczyciela notatkami w formie sketchnotingu. Szkolna Komisja Konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

            I miejsce- Karolina Krysiak - klasa VIII c

            II miejsce – Julia Szymczak- klasa VIII d

            III miejsce – Piotr Lewandowski - klasa VIII d

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Wycieczka do Stajni Oleszcze

          • 16 maja klasy Ia i Ib wybrały się na wycieczkę do Stajni Oleszcze, aby połączyć wypoczynek i edukację na świeżym powietrzu.  Dzieci poznały m.in. piękne konie: Poezję,  Frezję, Kaskadę; alpaki: Bratka, Floksa,  Niecierpka; kangura, koziołki, pawie, kury ozdobne. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

          • Dla Mamy, tej najdroższej, najpiękniejszej, jedynej…

          • Dzień  Matki  to najpiękniejsze, wyjątkowe  i najbardziej osobiste święto w roku. Słowo: matka, mama, mamusia, mateńka - to synonim miłości i dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia, to ostoja i poczucie bezpieczeństwa, przywiązania, przyjaźni i wiary w to wszystko, co piękne i szlachetne.

            13 czerwca uczniowie z klasy II a  wraz z wychowawczynią zorganizowali klasową uroczystość , na którą zaprosili swoje Mamy. Słowem i piosenką  wyrazili swoją miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza.

            Publiczność była zachwycona popisami dzieci, na twarzach zebranych gości  malowało się wzruszenie, ale także duma ze swoich zdolnych pociech.
             Po wspaniałych występach Mamy otrzymały upominki  - laurki oraz ciasteczka.
            Po części oficjalnej odbył się słodki poczęstunek przy pięknie zastawionym stole. Cała uroczystość została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.

            Wychowawczyni dziękuje Rodzicom za współpracę.

          • Wycieczka do Warszawy

          • W środę 07 czerwca uczniowie klas trzecich w towarzystwie kilku starszych i młodszych kolegów udali się autokarem na wycieczkę do stolicy. Organizatorką przedsięwzięcia była pani Agata Andrych, a  opiekę nad dziećmi sprawowały panie -  wicedyrektor Magdalena Stępka , Martyna Mroczkowska i Joanna Miszczuk. Przy sprzyjającej pogodzie poznawaliśmy walory turystyczne i kulturalne skąpanej w słońcu stolicy. Najpierw przez półtorej godziny płynęliśmy po Wiśle statkiem Lowentin, którego historię podczas rejsu opowiadał pan przewodnik. Po rejsie  pojechaliśmy do Teatru Muzycznego „Roma”, w którym obejrzeliśmy barwny, dynamiczny, a  jednocześnie pouczający spektakl „Dzielny  Głębinek”. Po seansie spożyliśmy pyszny obiad w restauracji „Beef and Pepper” zakończony  lodowym deserem. Na zakończenie spacerkiem poszliśmy w okolice Pałacu Kultury i Nauki, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcia i zakupić drobne upominki dla siebie i bliskich. Wycieczka była dobrą okazją do oderwania się od szkolnej codzienności, integracji grupy wiekowej, a czerwiec i słońce – to już przedsmak wakacji. Życzymy wszystkim, by były tak udane, jak nasz wyjazd do Warszawy. 

          • Koncert Galowy “Niedorosłe Piosenki” II Festiwalu Twórczości Dziecięcej

          • 7 czerwca 2023 r. w Centrum Teatru Muzyki i Tańca  odbył się Koncert Galowy “Niedorosłe Piosenki” II Festiwalu Twórczości Dziecięcej.   Uczennica z klasy 1a Zofia Adamska  zdobyła nagrodę główną oraz wyróżnienie za dobór repertuaru.  Antonina Łukowczyk  z klasy II c również zdobyła nagrodę główną. Serdecznie gratulujemy!

          • Wiosenny konkurs fotograficzny

          • W maju br. p. Agnieszka Kosakowska ogłosiła 3 edycję konkursu fotograficznego „Wiosna w obiektywie”. Spośród licznych prac jury wyłoniło następujących zwycięzców:

            Kl. I- III

            1 miejsce- Dominik Maćczak kl. I a

            2 miejsce- Małgorzata Kostrzewa kl. I a

            3 miejsce- Helena Korczak kl. II a

            Kl. IV- VI

            1 miejsce- Gabriela Kubiak kl. VI c

            2 miejsce- Kornelia Górczyńska kl. VI a

            3 miejsce- Zuzanna Brzezińska kl. IV a

            Kl. VII- VIII

            1 miejsce- Maja Johnston kl. VII b

            2 miejsce- Oliwier Gryglak kl. VIII a

          • Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

          • 7 czerwca 2023 r. Uczniowie naszej szkoły już po raz 5 wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Byliśmy jedną z 3100 placówek, które tego dnia punktualnie o godz. 10.00 przystąpiły do wspólnego czytania. Niektórzy uczniowie przebrali się za postaci z książek, a część wzięła ze sobą ulubione maskotki.

          • Wystawa książek w szkolnej bibliotece

          • W dniach 1- 2 czerwca 2023 r. w bibliotece szkolnej odbyła się wystawa pt. „Ulubione książki z dzieciństwa naszych nauczycieli”. Uczniowie mogli zobaczyć, czym zaczytywali się ich nauczyciele będą w ich wieku. Okazało się, że wiele tytułów jest nadal w obiegu („Dzieci z Bullerbyn”, „Akademia pana Kleksa”, „Lessie, wróć!”, „Baśnie braci Grimm).

          • ROZŚPIEWANA I ROZTAŃCZONA ŚWIETLICA

          • 26 maja odbył się XIII Festiwal „Rozśpiewana Świetlica” i III Przegląd „Roztańczona Świetlica”. Oto wyniki tej bardzo lubianej przez dzieci imprezy:

            W konkursie wokalnym zwyciężyła Tosia Łukowczyk z kl. II c przed Martą Reszke z kl. II a (2 miejsce), Kariną Wąsowską z klasy II a (3 miejsce) ex aequo z  duetem – Ola Kobus i Maja Matusiak (również kl. II a - 3 miejsce). Wyróżnienie przyznano uczennicy kl. IV c - Tosi Bigosińskiej.

            W konkursie tanecznym na najwyższym stopniu podium stanęła Marysia Michalska z kl. II a, której towarzyszyły – Rita Koterwa  (kl. II a, 2 miejsce),  ex aequo z Nadią Cieślińską (kl. II a, 2 miejsce) oraz Maja Mokrzanowska  z kl. III a (3 miejsce). Wyróżnili się ponadto – Amelia Janowska (kl. VIII d) i Wiktor Kaliński (kl. V b). Gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszego pomyślnego artystycznego rozwoju.

          • #ŁÓDZKIE GRA W SZACHY

          • Dnia 30 maja szóstka uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Wiesława Zwarycza oraz Pani Edyty Wicińskiej wybrała się do Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie wzięła udział w turnieju szachowym zorganizowanym w ramach podsumowania projektu #Łódzkie gra w szachy.


            Rozgrywki przebiegły w bardzo serdeczniej atmosferze. Wszyscy uczestnicy zachowali zasady gry fair play i cieszyli się czasem spędzonym na grze. Mimo braku sukcesu, uczniowie opuścili turniej zadowoleni z rozgrywek. Uczestnikom życzymy dalszych sukcesów i motywacji do kontynuowania ich pasji (INFO -  Elżbieta Ciska, kl. VIII c).

          • Folklor powiatu kutnowskiego – warsztaty dla uczniów kl. II b

          • Uczniowie klasy II b w dniu 7 czerwca 2023 roku wybrali się do Biblioteki Pedagogicznej

            w Kutnie na ciekawe warsztaty artystyczne. Tematem przewodnim zajęć było pogranicze folkloru łęczycko- łowickiego. Na początku w czasie krótkiej prezentacji dzieci miały okazję zobaczyć i wysłuchać informacji na temat ludowego stroju łęczyckiego i łowickiego.

            Podczas pogadanki poznały zwyczaje i dawne tradycje pochodzące z tych regionów.

            Kolejnym etapem warsztatów było wykonanie motywu róży i tradycyjnej wycinanki – najpierw według wzoru, a w kolejnym etapie według własnego pomysłu. Dzieci wykazały się dużą inwencją twórczą, a efekty ich pracy były bardzo kolorowe i ciekawe.

            Udział w warsztatach był doskonałą lekcją pielęgnowania polskości i krzewienia polskiej kultury ludowej.

             

          • KONKURS KULTUROWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          • Dnia 29 maja w naszej szkole odbył się jak co roku Konkurs kulturowy z języka angielskiego dla uczniów klas IV. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o krajach brytyjskich (z zakresu historii, geografii oraz kultury i zwyczajów).

            Najlepszymi spośród 17 uczestników okazali się:

            Kamil Skrzynecki, kl. IV A – I miejsce

            Maja Stróżewska, kl. IV C – II miejsce

            Krzysztof Gierańczyk, Jakub Zieliński, kl. IV B – III miejsce

            Gratulujemy zwycięzcom!

             

          • „Tydzień Konstytucyjny”

          • W dniu 06 czerwca uczniowie klasy VIII c wzięli udział w projekcie „Tydzień Konstytucyjny” organizowanym przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Celem projektu jest promowanie świadomego obywatelstwa oraz zachęcanie młodych ludzi do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

            W ramach projektu naszą szkołę odwiedziła pani prawnik reprezentująca stowarzyszenie, która rozmawiała z uczniami o tym, co oznacza dla nich Konstytucja oraz Europejska Konwencja Praw Człowieka. W trakcie zajęć uczniowie rozwiązywali również kazusy, czyli hipotetyczne problemy prawne, wykazując się dużą pomysłowością i zaangażowaniem. Kto wie, może wśród nich ukrywają się przyszli prawnicy? Czas pokaże…

          • Z wizytą w GOŚ – Grupowej Oczyszczani Ścieków w Kutnie

          •      6 czerwca 2023r. uczniowie klasy II a i II c zwiedzili Grupową Oczyszczalnię Ścieków w Kutnie. Mieli możliwość poznania kolejnych etapów i procesu oczyszczania ścieków komunalnych dopływających kanałami z Kutna oraz dowożonych z gospodarstw i przedsiębiorstw.

            Uczniowie poruszali się specjalną ścieżką edukacyjną, która obejmuje miejsca podlegające zwiedzaniu. Najważniejsze z nich to: pompownia główna, piaskownik, bioreaktor oraz stacja odwadniania osadu.

            Ważnym miejscem wycieczki była wizyta w Sterowni Głównej, w pełni zautomatyzowanej, skąd można zarządzać całym procesem oczyszczania ścieków. Dzieci zwiedziły również laboratorium, w którym prowadzone są badania i pomiary ścieków.

            Ogromne wrażenie zrobił na wszystkich teren Oczyszczalni, pełen zieleni – szpalery krzewów, róż i drzew: owocowych, liściastych i iglastych, z ogromną ilością trawników.

            To była doskonała lekcja ekologii!

          • Udział klas Va i b w warsztatach z okazji Dni Nauki i Techniki

          • Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w kolejnej edycji warsztatów z okazji Dni Nauki i Techniki, którą organizował ZS nr 1 im. St. Staszica w Kutnie. Dzieci doświadczyły pokazów z fizyki, eksperymentów z chemii, biologii, geografii, języka polskiego, łamigłówek z matematyki oraz z informatyki i robotyki.

            Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani biorąc udział w tych zajęciach, gdyż za dobrze wykonane zadanie otrzymywały  naklejki, z których powstało hasło„ Staszic” , a to jednocześnie dawało możliwość  wzięcie udziału w loterii z nagrodami. Tak też się stało, że troje uczniów naszej szkoły otrzymało nagrody specjalne, a pozostali nagrody pocieszenia.

            To była atrakcyjna forma nauki poprzez zabawę, z której wróciliśmy bardzo zadowoleni.

          • Warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Kutnie

          • Klasa V a  w dniu 26 maja uczestniczyła w warsztatach z wycinanki. Na początku uczniowie uczestniczyli w pogadance na temat stroju łowickiego i łęczyckiego, poznali dawne zwyczaje pochodzące z tego regionu, a następnie zabrali się do wykonania tradycyjnej wycinanki. Każdy uczeń zrobił inny niepowtarzalny wzór wycinanki i potem jeszcze motyw róży, który był pięknym prezentem na Dzień Mamy.

          • „Pyszne lody dla ochłody” – czyli Dzień Dziecka w klasie II b

          • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy II b wraz z wychowawczynią wybrali się na lody.

            W upalny dzień ta zimna i smaczna niespodzianka sprawiła dzieciom dużą radość.

            Każdy uczeń mógł samodzielnie wybrać swój ulubiony smak.

            Spacer na lody był także okazją do przypomnienia sobie zasad obowiązujących podczas wyjść poza teren szkoły oraz do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

            Lody wszystkim smakowały, były pyszne, a spacer bardzo udany.

            Uczniowie wrócili do szkoły uśmiechnięci i zadowoleni.

          • Podsumowanie Projektu „Autystycznie Aktywni”

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Autystycznie Aktywni” zorganizowany przez SOSW w Kutnie. Projekt trwał od 01 października 2022r. do 31 maja 2023r. i zakończony Certyfikatem dla szkoły i koordynatora. Klasy, które realizowały wybrane zagadnienia: kl. Ib z wychowawcą p. Anią Świderek i p. Danutą Dobrzyńską, kl. Ia z wychowawcą p. Katarzyną Góral – nauka piosenki „Góry do góry”, kl. IIc z wychowawcą p. Renatą Suchińską, kl. IIIb z Katarzyną Wiktorek - Kubiak, kl. Va z p. Joanną Miszczuk oraz p. Daria Adamek.

            Aby zrealizować projekt należało spośród podanych zadań wykonać 10 wybranych przez siebie zadań oraz 3 obowiązkowe.

            Oto lista wszystkich wykonanych zadań:

            1. Dzień Świadomości Autyzmu – organizacja obchodów w placówce / kwiecień 2023r.

            2. „Przeczytane - polecane” – przygotowanie listy/ wystawy proponowanej literatury poświęconej spectrum autyzmu.

            3. „Niebieska skrzynka życzeń” – wyeksponowanie miejsca w placówce,
            w którym osoby w spectrum autyzmu mogą pozostawiać swoje prośby
            i życzenia.

            4. „Zawieramy przyjaźnie” - wymiana pocztówkowa z życzeniami okolicznościowymi pomiędzy placówkami biorącymi udział w projekcie w okresie świąt Bożego Narodzenia.

            5. „Zaświeć się na niebiesko” – niebieskie koszulki uczniów kl. I-III oraz niebieskie wstążeczki uczniów kl. IV-VIII w Dzień Świadomości Autyzmu.

            6. „Tacy jesteśmy” – co lubimy?, czego nie lubimy? Prezentacja multimedialna.

            7. „Słynni ludzie z autyzmem” – wyszukiwanie informacji i ciekawostek
            w różnych źródłach informacji.

            8. „Zrozum mnie…” – list osoby w spectrum do społeczeństwa.

            9. „A jak autyzm” – ułożenie  wyrazu z jesiennych darów jesieni – kasztany.

            10. „Nasza mobilna ścieżka sensoryczna” – projekt i wykonanie.

            11. „Moje życie za 10 lat” – wykonanie pracy plastycznej i wystawa prac.

            12.  „Bliżej natury…” – niebieskie latawce.

            13.  „Tanecznym krokiem w nowy rok” – organizacja balu karnawałowego.

             

            Szkolnym koordynatorem projektu była p. Katarzyna Wiktorek – Kubiak, która zrealizowała projekt ze współpracą p. Joanny Miszczuk.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
      • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
      • (24) 253 39 11
      • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
      • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
      • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/