• MISTRZOSTWA POWIATU KUTNOWSKIEGO W SZACHACH DRUŻYNOWYCH

          •  

            06.12.2023 r. w SP nr 6 w Kutnie rozegrane zostały dwa turnieje szachowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej oraz Igrzysk Dzieci. Zawody stanowiły jednocześnie Mistrzostwa Powiatu Kutnowskiego w Szachach Drużynowych  oraz eliminacje do półfinałów wojewódzkich.

             

            W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej (roczniki 2009-2010)  tytuł Mistrza Powiatu zdobyła z  trzema punktami reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie (Jakub Gabryś, Dawid Woźniak, Bernard Ciszek, Maja Kajszczarek, Maja Johnston i  Krzysztof Dzikowski; opiekun Wiesław Zwarycz) przed drużyną ze Szkoły Podstawowej  w Gołębiewku  (1 punkt, skład: Weronika Piotrowska, Jakub Koperski, Piotr Sienkiewicz i Filip Sakowski) pod opieką p. Wiesławy Sulkowskiej.

             

            W Igrzyskach Dzieci (rocznik 2011 i młodsi) zwyciężył z kompletem punktów zespół z  SP 6 w składzie: Julia Stolarczyk, Kamil Łaszewski, Kacper Szadkowski, Tymon Czapla i Szymon Matusiak (opiekun – W. Zwarycz), przed Publiczną Katolicką Szkołą Podstawową im. św. Stanisława Kostki (Zofia Miszczak, Paweł Olczak, Michał Czapliński i Szymon Sobczyk) pod opieką s. Agnieszki Ozimek.

             

            Zawody przebiegały w skupieniu i miłej atmosferze. W przerwach między kolejnymi partiami młodzi szachiści mogli wzmocnić siły słodkim poczęstunkiem oraz wodą.

            Zwycięzcy obu turniejów uhonorowani zostali pucharami wręczonymi przez Panią Dyrektor SP6 - Anitę Lemańską. Uczestnicy zawodów otrzymali również dyplomy.

            Impreza została zorganizowana wspólnie - przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kutnie, reprezentowany przez Marka Witkowskiego i Szkołę Podstawową nr 6 w Kutnie. Prawidłowy przebieg zawodów i sędziowanie zapewnili Wiesław Zwarycz oraz Edyta Wicińska.  Organizatorzy dziękują za pomoc Iwonie Baranowskiej, Agnieszce Graczyk i Andrzejowi Tomczakowi. Dekorację przygotowała Edyta Wicińska.

            Wszyscy wymienieni zawodnicy spotkają się 11 grudnia w Skierniewicach na półfinałach województwa łódzkiego.

          • Wyróżnienie dla Leny

          • Lena Reterska z klasy 1 b otrzymała wyróżnienie w konkursie artystycznym: ,,Mam prawo być sobą " zorganizowanym przez Fundację ,,Pro Aperte". Gratulujemy.

          • Zostań Świętym Mikołajem

          • W tym roku nasza szkoła przystąpiła do akcji: ,,Zostań Świętym Mikołajem " zorganizowanej przez Panią Paulinę Bednarek. Zbiórka rzeczy dla dzieci z kutnowskiego oddziału  pediatrycznego i seniorów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Kutnowskiego Szpitala Samorządowego trwała do 23 listopada. Koordynatorami akcji były: w klasach 0-3 Pani Justyna Anielak i Pani Agnieszka Stasiak, w klasach 4-8 Pani Natalia Sobolewska, Pani Daria Adamek i Izabela Fijalkowska. Wszystkie zebrane dary zostały przewiezione do szpitala, gdzie koordynatorzy pomagali przy segregowaniu prezentów. Finał akcji miał miejsce 6 grudnia, tego dnia nastąpiło uroczyste wręczenie prezentów. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się do akcji. Był to niezwykły gest z Państwa strony.

          • KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ W JĘZYKU ANGIELSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ NR1

          •  Dnia 5 grudnia w Zespole Szkół nr1 odbył się konkurs piosenki świątecznej w języku obcym. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Nadia Kamińska, Maja Mokrzanowska, Kacper Pawlak, Gabriela Wojciechowska z klasy IV a, Urszula Drelichowska- Kwiatkowska, Lena Żakowska, Zuzanna Brzezińska Julia Żakowska z klasy Va, Maria Cichońska, Maja Robaszewska, Jeremi Kłosiński z klasy Vb oraz Natalia Kacprzak i Zuzanna Majtczak z klasy VIIc.

            Zwyciężczynią II miejsca w kategorii klas I-IV została Maja Mokrzanowska z klasy IVa, a w kategorii klas V- VIII- również II miejsce: duet Marysia Cichońska i Maja Robaszewska z klasy Vb.

            Gratulujemy!

          • „OPOWIEŚĆ WIGILIJNA”

          • Na początku grudnia  uczniowie klas siódmych i ósmych wraz z opiekunami udali się do Kutnowskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Opowieść wigilijna”. Bogata scenografia przedstawienia sprawiła, że widzowie mogli poczuć się jak w dziewiętnastowiecznej Anglii i wędrując razem z duchami poznać koleje losu Ebenezera Scrooge’a. Najważniejszym wątkiem utworu jest jednak historia niezwykłej przemiany bohatera. I w tym kontekście opowieść ta urasta do uniwersalnego moralitetu. „Opowieść wigilijna” niesie ze sobą nieprzemijające wartości moralno- etyczne aktualne pod każdą szerokością geograficzną i godne naśladowania. W spektaklu widzowie mogli podziwiać niesamowite efekty specjalne, przepiękną muzykę, a także grę aktorską aktorów z Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Organizatorem wyjścia była p. Katarzyna Dałek.

          • MULTIMEDIALNA LEKCJA POŁACZONA Z SEANSEM FILMOWYM

          • Pod koniec listopada uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych udali się do Kutnowskiego Domu Kultury na „Lekcję w kinie – Przewodnik po gatunkach filmowych”, podczas której dowiedzieli się, czym jest gatunek filmowy, czym charakteryzują się różne gatunki filmów, dlaczego zamiast mówić, aktorzy śpiewają i tańczą, a także w jaki sposób twórcy rozśmieszają widzów. Obejrzeli również film pt. „Biegnij, Amelio!”.

            Współpracę z Centrum Edukacji Filmowej nawiązała p. Katarzyna Dałek.

          • „Świat fantasy”

          •        Na początku grudnia uczniowie klas szóstych wraz z opiekunami udali się do Kutnowskiego Domu Kultury na spektakl pt. „Świat fantasy”. Uczniowie obejrzeli piękną historię o smokach, krasnoludkach, ale przede wszystkim o przyjaźni, odwadze i poświęceniu. Młody, niedoświadczony bohater wyrusza w daleką wyprawę, która w konsekwencji zmieni całe jego dotychczasowe życie. Pokonując liczne niebezpieczeństwa i stawiając czoła własnym słabościom, podróżnik dorasta, dowiaduje się wiele o sobie samym, poznaje smak klęski i wygranej, a przede wszystkim dociera do kresu drogi. Nie wszystkie jednak opowieści  kończą się happy endem. Nie zawsze bowiem cieszymy się ze spełnienia naszych marzeń, bo kiedy to następuje często mamy kłopoty z rozpoznaniem tego, czego tak bardzo pragnęliśmy. Czy magiczny pierścień małego bohatera to cudowny artefakt? A może straszliwe brzemię?

                                  Współpracę z Narodowym Teatrem Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia nawiązała p. Katarzyna Dałek.

          • TYDZIEŃ PRAW DZIECKA

          •     W listopadzie 2023 r.  uczniowie "Szóstki"  uczestniczyli w corocznym ogólnoszkolnym projekcie edukacyjnym pod hasłem "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

            Wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili cykl lekcji na temat praw dziecka w oparciu o dostosowane wiekowo prezentacje.   W klasach   I - III odbył się konkurs plastyczny pod hasłem "Mam prawo do...". Uczniowie  klas IV wspólnie opracowali piękne plakaty klasowe: "Do czego mam prawo jako dziecko?", a uczniowie klas V pracowali w oparciu o scenariusz opracowany przez UNESCO. Klasy VI zapoznały się z sylwetką Janusza Korczaka  i jego „Listem do rodziców”, po czym w ramach konkursu opracowały swoją współczesną wersję listu dziecka do rodzica.  Uczniowie  klas VII rozwiązywali quiz online dotyczący praw dziecka, a klasy VIII  na lekcjach wiedzy o społeczeństwie  przygotowały projekty i prezentacje na temat organizacji międzynarodowych zajmujących się prawami człowieka oraz państw, które tych praw nie przestrzegają.

            Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się czym są prawa dziecka, jak rozumieć poszczególne zapisy Konwencji o prawach dziecka oraz gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy ich prawa są łamane.

            Zwycięzcy poszczególnych konkursów to:

            1. Konkurs dla klas I-III „ Mam prawo do…”

            I miejsce – Marianna Ciska, kl. II a

            II miejsce – Borys Kuźnicki, kl. III b

            III miejsce – Wiktor Król, kl. III a

            Wyróżnienie: Alicja Włodarska kl. II b, Maria Lenarczyk kl. II b, Julia Staniszewska kl. III b, Miłosz Maduń kl. III b

            1. Konkurs „List dziecka do rodzica”

            I miejsce – Filip Urbański, kl. VI a

            II miejsce – Leon Tecław, kl. VI a

            III miejsce – Igor Kuźnicki, kl. VI a

            Wyróżnienie: Zuzanna Mardofel, Agata Piechocka, Kinga Popławska, Anna Gąsiorowska, Alicja Perzyńska, Oliwia Słomczewska – kl. VI a.

            Osoby nagrodzone otrzymają nagrody książkowe oraz dyplomy na apelu podsumowującym I półrocze roku szkolnego 2023/2024. Gratulujemy !!!!

          • Innowacja w II b

          •  

            Uczniowie kl. II b kolejny raz spotkali się na zajęciach z innowacji czytelniczej. Tym razem wykonali makiety do dwóch wybranych scen z książki "Dziewczynka z parku" z niewielką pomocą p. Agnieszki Kosakowskiej. Ponownie udowodnili, że "czytają z klasą".

          • INTEGRACYJNA ZABAWA ANDRZEJKOWA

          • W naszej szkole co roku podtrzymujemy tradycje  związane z „Andrzejkami”. Świetliczaki wspólnie z przedszkolakami wyruszyły w świat magii i czarów. Wszystkim najbardziej podobało się  lanie wosku przez dziurkę od klucza. Powstały niepowtarzalne i magiczne figurki, które przedstawiały samoloty, serca, skarby, ptaki,walizki itp.

            Dużo radości sprawiło także „koło losu”. Każdy śmiałek mógł zakręcić kołem, aby zobaczyć co czeka go w niedalekiej przyszłości. Niektórym udało się wylosować talizman szczęścia, który da im ochronę  na najbliższy czas.Wróżbom towarzyszyły zabawy taneczne, które sprawiły, że ten dzień był bardzo wesoły. A czy wróżby się spełnią?
            ?? Zobaczymy…..:)

          • Andrzejki na „szóstkę”

          • W Szkole Podstawowej nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się andrzejkowy tydzień. Uczniowie brali udział w konkursach, wróżbach i zabawch. Poznali tradycje związane z andrzejkami oraz historię świętego Andrzeja. Było wesoło i zabawnie. Uczniowie lali wosk, odbył się marsz damskich butów, pojawiły się także kartki z imionami. Rzucali również monetą do wody, co miało wywróżyć, czy wybrane marzenie się spełni. Uczniowie otrzymali także ciasteczka z wróżbą. W klasie 3 c i 2 b Andrzejki poporpwadziła młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie.

            Życzymy Andrzejom wszystkiego najlepszego!

          • Andrzejki 2023

          •  

               28 listopada 2023 roku andrzejki w klasach II b i III c przeprowadzili uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie pod kierunkiem p. Karoliny Krajewskiej. Dzięki wróżbom nasze dzieci mogły poznać swoją przyszłość oraz szczęście.

            Wśród wróżb znalazły się: pisanie marzeń i wrzucanie ich do miski, wróżba z butów, przebijanie imion chłopców i dziewcząt szpilką, poznawanie swojej osobowości poprzez losowanie sylwet zwierząt. Największą atrakcją okazało się losowanie nietypowych zawodów, np.; piosenkarz spod prysznica, listonosz poczty głosowej, zapalacz świateł w lodówce czy zawijacz sreberek…

            Imprezę andrzejkową osłodziły ciasta przygotowane przez rodziców.

            DZIĘKUJEMY MŁODZIEŻY Z ŻYCHLINA!!!

             

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W dniu 24 listopada w naszej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników. Pani E. Wicińska przygotowała nowym czytelnikom zgadywanki i zadania, które sprawiły, że uczniowie świetnie się bawili. Następnie wszyscy złożyli uroczystą przysięgę, a na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci książeczek.

          • „Poznaj, zrozum, zaakceptuj” – warsztaty na temat Zespołu Aspergera.

          •  

            Integracja i wsparcie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi z zespołem klasowym jest bardzo ważnym elementem  szeroko rozumianej edukacji i wychowania. Istnieje potrzeba  omawiania, wyjaśniania, rozmowy z uczniami o różnorodnych zaburzeniach rozwojowych, które coraz częściej spotykamy w naszym najbliższym otoczeniu.

            Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom zorganizowano warsztaty w klasie V na temat zaburzenia ogólnorozwojowego jakim jest Autyzm, w tym Zespół Aspergera. Aby zapobiec odrzuceniu z grona rówieśników należy przekazywać uczniom wiedzę na temat zaburzeń i dysfunkcji z jakimi zmagają się ich koledzy i koleżanki z klasy.

            Zespół Aspergera jest zaburzeniem, które nie wyklucza dziecka z możliwości korzystania z ogólnodostępnych szkół. Kontakt z rówieśnikami sprzyja ogólnemu rozwojowi, tworzeniu i rozwijaniu pasji, wspólnemu działaniu.  Jednocześnie w środowisku szkolnym osoba z ZA może doświadczyć negatywnej oceny, braku zrozumienia dla swoich trudności. Przygotowanie zajęcia „Poznaj, zrozum, zaakceptuj” miały na celu omówienie obajwów i trudności z jakimi zmagają się osoby  z zaburzeniem ZA. Uczniowie dowiedzieli się również jak współpracować i wspierać się w jednym zespole klasowym. Przekazana wiedza, wskazówki, a przede wszystkim szczera i otwarta rozmowa pozwoliła lepiej zrozumieć osoby dotknięte zaburzeniami rozwojowymi. Zajęcia przeprowadziła p.Joanna Miszczuk- pedagog specjalny.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu przedszkolaki czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów oraz ozdabiały misie wełną.Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

          • Dzień Kredki

          • 22 listopada przedszkolaki  świętowały „Dzień Kredki”. Celem zabawy było  utrwalenie kolorów, integracja grupy, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, układały puzzle , określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. . Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień!

          • Dzień Życzliwości

          • W klasach 1-3 celebrowaliśmy Dzień Życzliwości. Niechaj każdego dnia stają na naszej drodze życzliwi ludzie 🙂 

          • Konkurs plastyczny

          • W dniu 20 listopada  rozstrzygnęliśmy Konkurs Plastyczny pt: ,,Prawa dziecka oczami dzieci" przeprowadzony w naszej szkole. Celem konkursu było zapoznanie dzieci z ich prawami, a także pobudzenie aktywności twórczej. Zadaniem konkursowym było przedstawienie wybranego przez siebie prawa dziecka zawartego w Konwencji o prawach dziecka. Jury doceniło duży wkład pracy, pomysłowość i oryginalność prac i przyznało następujące miejsca:

            I miejsce: Oliwia Wojciechowska - klasa 1B, Alicja Włodarska - 2B, Wojciech Gabrysiak - 3C,

            II miejsce: Antonina Gajewska -1A, Wiktor Ławniczak - 3C,

            III miejsce: Nadia Ziętek - 1B, Radosław Syska-3C,

            Każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom, a osoby nagrodzone dodatkowo nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w konkursie.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej - Curie
      • spnr_6@gazeta.pl, sp6@edu.kutno.pl
      • (24) 253 39 11
      • ul. Łąkoszyńska 9 99-300 Kutno 99-300 Kutno Poland
      • https://www.facebook.com/swietlica6baza/
      • https://pl-pl.facebook.com/people/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-6-im-Marii-Sk%C5%82odowskiej-Curie-w-Kutnie/100067932244670/