W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła brała udział w akcji Pozytywna Uwaga, podczas której w klasach I-III, w świetlicy szkolnej oraz na zajęciach logopedycznych podjęty został szereg działań związanych z programem.
Akcja miała na celu zachęcić nauczycieli do formułowania pozytywnych uwag i opinii o swoich uczniach. Działania rozpoczęliśmy od listopada, ponieważ miesiąc ten jest najbardziej ponurym miesiącem roku. Uczniowie klas I-III przez cały listopad otrzymywali od swoich wychowawców pozytywne uwagi do e-dzienniczka. Było to świetną motywacją do dalszych starań i lepszego zachowania w całym roku szkolnym. Pochwały były publikowane na głównej stronie akcji, gdzie zarówno rodzice, jak i uczniowie mieli do nich dostęp.
W dalszym etapie uczniowie, wraz ze swoimi wychowawcami, tworzyli plakaty mocnych stron klasy, z których powstała wystawa na szkolnym korytarzu. Każdy mógł zobaczyć, jakie cechy charakteryzują poszczególne klasy.
Na edukacji społecznej uczniowie klasy III a wykonali „Alfabet Pozytywnej Uwagi”wpisując przy każdej literze pozytywną cechę. Lekcja miała na celu rozbudzenie kreatywności i śmiałości mówienia o sobie dobrze. W kolejnych tygodniach uczniowie starali się jak najczęściej korzystać z Pozytywnego Alfabetu.
W lutym świetliczaki stworzyły „Pocztę Pozytywnych Walentynek”. Do skrzynki można było wrzucić zarówno liściki miłosne, jak i kilka miłych słów do koleżanki lub kolegi, którym chcieli za coś podziękować lub powiedzieć kilka miłych słów. Dzięki temu 14 lutego był bardzo miłym dniem.
Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci doskonaliły umiejętności rozpoznawania i okazywania emocji. Podczas zajęć świetlicowych, na hali sportowej, uczniowie ułożyli ze swoich ciał dwie ogromne buźki: wesołą i smutną. Wywołało to wiele radości.
Zadanie, które również bardzo się podobało polegało na stworzeniu „Alei Gwiazd Pozytywnej Uwagi”. Uczniowie przed szkołą rysowali kredą swoją gwiazdę , podpisywali ją imieniem i ulubioną cechą charakteru. Każdy mógł później przejść się Aleją Gwiazd czując się niczym w Hollywood i podziwiać efekty wspólnej pracy. Szukanie w sobie pozytywnych cech okazało się nie być wcale prostym zadaniem.
W trakcie terapii logopedycznej uczniowie poznawali emocje. Korzystali z programu terapeutycznego „Moc Emocji”, który doskonalił umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji zarówno tych dobrych, jak i złych.
Wiele radości na twarzach dzieci wywołała tablica z magnetycznymi elementami twarzy. Uczniowie w parach tworzyli różne emocje, które później prezentowali w lustrze.
Na jednej z lekcji logopedii dzieci miały okazję doświadczyć pozytywnych emocji. Po otrzymanej pochwale robili tabletami zdjęcia swojej twarzy, aby zobaczyć jak ona reaguje.
Dzięki udziale w Pozytywnej Uwadze uczniowie otrzymali wiele pochwał, które stały motywacją do bycia miłym i pomocnym w szkole oraz poza nią. Dzieci nauczyły się wskazywać swoje mocne strony i uwierzyły w siebie. Pozytywne cechy charakteru starały się wykorzystać w relacjach rówieśniczych.
Każda klasa na koniec roku szkolnego otrzymała dyplom Klasy z Pozytywną Uwagą.
Koordynatorami akcji były p. Daria Adamek i p. Izabela Fijałkowska przy współpracy z wychowawcami klas I-III.