W dobie pandemii zorganizowanie wycieczki szkolnej jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Klasa VI c wzięła udział w projekcie „Turystyczna szkoła, lekcje online”, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w wirtualnych spotkaniach z kulturą, organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Główną przyczyną wyboru oferty Muzeum POLIN była chęć poznania i poszerzenia wiedzy o kulturze żydowskiej. Tradycja judaistyczna ma pewne znaczenie jeśli chodzi o fundament kulturowy Europy (niegdyś w Europie żyło wielu Żydów), ponad to społeczność żydowska w XIX wieku stanowiła dominującą grupę mieszkańców miasta Kutna. Udział w zajęciach miał na celu:
● Upowszechnianie wiedzy o historii, tradycji i kulturze żydowskiej.
● Ochrona dziedzictwa kulturowego Żydów.
● Rozwój wrażliwości młodzieży na odmienność kulturową, etniczną i religijną.
● Krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur.
● Kreowanie pozytywnych wzorców społecznych.
Wykłady i warsztaty w ramach programu „Turystyczna szkoła”
Jak pięknie się różnić - warsztaty online. Spotkanie miało na celu uzyskanie odpowiedzi
na pytania: Czy bardzo się między sobą różnimy? Jak o tym myślimy teraz, kiedy często widzimy się wyłącznie za pośrednictwem kamer, czy słyszymy przez głośniki naszych komputerów? Tematem warsztatów były również trudności wynikające z nierówności
i pomysły na budowanie solidarności społecznej.
Spotkanie z kulturą żydowską- warsztaty online. Każda religia i kultura ma swoje tradycje,
a wiele z nich jest już tak starych, że niekiedy trudno przypomnieć sobie, skąd się właściwie wzięły. Edukator z muzeum podczas wirtualnego spotkania wspólnie z uczestnikami, szukał odpowiedzi na pytanie: Dlaczego tak wielu Żydów nie pracuje w soboty?
Uczestnicy „wybrali się w podróż w czasie”. Wysłuchali rozmowy matki i córki, następnie przyjrzeli się kolacji w słonecznym Izraelu.
Uroczystości rodzinne - wirtualne spotkania z przewodnikiem. Nastolatek – co to znaczyło kiedyś, co to znaczy dziś w żydowskiej rodzinie. Oglądając filmy, zdjęcia i rozwiązując quizy, uczennice i uczniowie odbyli wirtualny spacer po fragmencie wystawy Muzeum POLIN. Obejrzeli kolorowe synagogi oraz skromny, żydowski dom sprzed czterystu lat. Dowiedzieli się, jak przebiegała bar micwa a także bat micwa. Obrzęd symbolizujący wejście nastolatka w dorosłość. Następnie powrócili do współczesności, aby zobaczyć, porównać jak ta uroczystość wygląda dzisiaj. Uczennice i uczniów zostali wprowadzeni w świat żydowskich zwyczajów i tradycji. Rozmawiali o tym, co pozostaje w nich trwałe, a co ulega zmianie. Próbowali odpowiedzieć na pytania: Jak Żydzi wychowywali dawniej swoich synów, a jak córki? Co się w tym zakresie zmieniło? Jak układały się kiedyś stosunki między rodzicami a dziećmi? Jak wyglądają one dzisiaj? Jaki wpływ na wychowanie ma religia?