• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• W związku z przyznaniem naszej szkole dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa rozpoczynamy cykl akcji promujących czytelnictwo. We wrześniu rodzice uczniów klas I otrzymali list na temat wpływu czytania dla dzieci. Mamy nadzieję, że chociaż część rad zachęcających do czytania książek będzie przydatna.

• Jesteśmy bezpieczni

• W dniu 28 września 2022r. w Szkole Podstawowej nr 6 w Kutnie odbyło się spotkanie uczniów klas I – III oraz oddziału przedszkolnego z funkcjonariuszką Powiatowej Policji w Kutnie oraz przedstawicielami  Służby Ochrony Kolei.

Głównym celem spotkania było wyposażenie dzieci w wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz  kontaktów z nieznajomymi. Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli wiele cennych wskazówek dotyczących właściwego, bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach. Sami też wykazali się znajomością omawianych treści. Pierwszaki zostali obdarowani odblaskami , planem lekcji oraz materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa.

• Dzień Kropki

• 15 września w punkcie przedszkolnym obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Kropki".

Święto Kropki ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

Dzieci w tym dniu były ubrane w grochy, kropki i groszki .

Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z dziewczynką Vashti. Dzieci zainspirowane jej historią tworzyły prace plastyczne.

Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu zabawach z kropką - przedszkolaki rysowały swoje "dzieła", ozdabiali kropkę, układali "kropkowe" wzory, była także "kropkowa tańce przy muzyce" .

Dzieci z zerówki mogły też wykonać zdjęcie w "kropkowej" foto budce. Przedszkolaki bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

• Spotkanie integracyjne klasy IIa

• 23 września w klasie II a odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i dzieci. Spotkanie odbyło się w parku w Leszczynku. Dzieci  wesoło bawiły się na placu zabaw, wspólnie z rodzicami piekły kiełbaski w ognisku oraz ziemniaki. Na deser zjadły pyszne ciasto. Impreza przebiegła w miłej atmosferze.

Wychowawczyni dziękuje Rodzicom za przybycie i pomoc w organizacji spotkania.

• Wycieczka do Torunia

• We wtorek, 20 września uczniowie z klasy II a i II b  wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy  film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on  wielu  wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach.

Następnie  wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku.  Zobaczyliśmy  pomnik  Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP,  „Fontannę  ze złotymi żabkami” , kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. , Dom Kopernika i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.

Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta kupiliśmy toruńskie pierniki i pamiątki.

Następnie w Młynie Wiedzy obejrzeliśmy cztery wystawy : „ O Obrotach”, „ Rzeka”, „ IDEE”, „ To takie proste”. Pobyt w Młynie wiedzy sprawił, że odkryliśmy w sobie żyłkę naukowca i wynalazcy.

Ostatnim punktem  wizyty w Toruniu był pobyt w twierdzy Torunia z końca XIX wieku. To tu uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia piernika. Uczyliśmy się własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób w jaki czyniono to 500 lat temu.

To była bardzo udana wycieczka. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

• VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE DZIECI W NIEPOKALANOWIE

• 17 września b.r. 37 uczniów z naszej Szkoły pod opieką s. Aurelii, s. Melanii oraz p. Joanny Miszczuk wzięło udział w ogólnopolskim spotkaniu dzieci w Niepokalanowie, które w tym roku przebiegało pod hasłem „Święty Franciszek - Rycerz Pokoju”. W zdarzeniu uczestniczyło 1500 dzieci z różnych zakątków Polski. Oczywiście najpierw była Msza św. której przewodniczył ks. Biskup Wojciech Osial z Łowicza, wyraźnie ucieszony widząc dzieci z Kutna, z diecezji łowickiej. W dalszej części spotkania nie zabrakło pięknego koncertu „Małego Chóru Wielkich Serc”. Poza tym dzieci mogły brać udział w różnych ciekawych atrakcjach, m.in.: konkursach sprawnościowych, grach, zabawach. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Najmłodsi z wielką radością pod opieką s. Melanii korzystali z dmuchanej zjeżdżalni. Nie tylko posilaliśmy ducha, była również ciepła strawa dla ciała. I tak  w  radosnej atmosferze upłynął nam cały sobotni dzień.

• 8b ROZBUDZA ZAINTERESOWANIE TURYSTYKĄ ROWEROWĄ

• Dnia 13 września 2022 r. uczniowie klasy 8 b przyjechali do szkoły na rowerach, aby wyruszyć razem z opiekunami: p. Łucją Zagawą, p. Martą Szadkowską, p. Justyną Ziętek oraz p. Piotrem Łapajem do Woli Raciborowskiej. Ulicami Kutna, przez które prowadziła ścieżka rowerowa dojechali do lasu w Kuczkowie. Delektując się ciszą panującą wokół, z małymi przygodami (przeprawą przez „strumyczek”) pokonali kolejny etap trasy – wyjechali w Raciborowie. Do punktu docelowego było już naprawdę blisko.

W Dworku w Woli Raciborowskiej czekało na wszystkich rozpalone ognisko, na którym każdy chętnie upiekł kiełbaskę, chleb, czy też inne przysmaki, które ze smakiem zostały zjedzone. Następnie nastąpił relaks – spacery po pięknym, zielonym terenie i wokół stawu.

Wycieczkowicze wracali nieco inną drogą, aby dotrzeć do McDonalda na słodki deser. Po nim wrócili zadowoleni do szkoły i rozjechali się do domów.

Dzień spędzony na świeżym powietrzu był bardzo udany😊

• Wycieczka do McDonalda

2 września uczniowie klasy II a  wraz z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do McDonalda. Pobyt w restauracji McDonald’s przysporzył uczniom wiele radości. Podczas spaceru rozmawiali na temat minionych wakacji oraz podziwiali przyrodę.